Komentáře

Stačilo jim vadí: Dvakrát je vyhodili, přesto v Kyjově promluvili
I přes zrušené pronájmy a letní počasí se v Kyjově konalo veřejné shromáždění hnutí Stačilo. Lidé přišli naslouchat hlasu těch, kterým jinde zavřeli dveře.
Stačilo jim vadí: Dvakrát je vyhodili, přesto v Kyjově promluvili
V Kyjově se konalo shromáždění hnutí Stačilo, kde se i přes probíhající prázdniny a slunečné počasí sešli lidé, což hlavní řečník a předseda hnutí Daniel Sterzik označil za důkaz, že se v zemi něco zásadně mění. Podle jeho slov by za běžných okolností lidé v tuto dobu byli spíše u vody nebo na dovolené. Hned na úvod poděkoval přítomným za jejich účast a zdůraznil, že hostitelé, majitelé rodinného domu, projevili velkou laskavost, když umožnili konání akce právě v Kyjově, ačkoliv jinde ve městě a okolí jim bylo dvakrát odřeknuto a dvakrát byli doslova "vyhozeni" se slovy, že se s nimi nikdo bavit nebude.
Nešlo přitom o ojedinělý případ. Hnutí Stačilo se opakovaně potýká se situacemi, kdy jsou mu na poslední chvíli vypovídány i již domluvené a pronajaté prostory, často bez jasného odůvodnění. To vypovídá o atmosféře strachu a neochotě některých jednotlivců, ale i institucí poskytnout prostor pro otevřenou diskusi, pokud se netýká tzv. oficiálně přijatelných názorů.
Sterzikovo vystoupení se neslo v duchu víry ve schopnosti obyčejných lidí. „Jediný, na koho je v této zemi spoleh, je obyčejný člověk,“ prohlásil. Elity podle něj Česká republika nemá, protože "umřely všecky na Bílé hoře". Od té doby vše podstatné vytvořili běžní lidé – národní obrození, průmysl, i samotné Československo, které podle něj vzniklo v Obecním domě v Praze zásluhou pěti obyčejných lidí. Elity se podle něj připojují až tehdy, když je práce hotová.
Představení kandidátů hnutí Stačilo a jejich životní příběhy
V další části vystoupil Daniel Sterzik s představením svých spolukandidátů. Bohuslav Smutný a Lenka Ingrová se z účasti omluvili, ale přítomni byli Petra Rédová, David Mos, Radek Hrazdíra, Antonín Kvapil a Ota Březina. Právě Březina sklidil zvláštní potlesk za to, že byl vyslán pomoci na Vysočinu, přestože původně kandiduje na jižní Moravě.
Petra Rédová se představila jako zdravotní sestra, která dlouhodobě působila v Anglii, kam odešla po osobní tragédii. V Anglii získala zkušenosti z managementu zdravotnictví, které chce využít pro změny v České republice. Peníze vydělané v zahraničí podle svých slov investovala doma, a navíc pomáhala lidem zasaženým tornády a záplavami. Za covidu se podle svých slov stala "rebelem" a vytvořila značku Stačilo jako své životní dílo, do kterého vložila čas, peníze i své manželství. Chce se vrátit k mateřství, ale zároveň plně pracovat jako poslankyně, pokud bude zvolena. Ostře kritizovala privatizaci zdravotnictví, která podle ní povede k systému dvou tříd, kde chudí umírají a bohatí přežívají.
Radek Hrazdíra se představil jako odborník na dopravu a bývalý podnikatel, jehož otec byl v 90. letech politikem KSČM. Hrazdíra sdělil, že jeho hlavní motivací je zklamání z chaosu a nefunkčnosti v oblasti dopravní politiky.
David Mos, který se označil za ajťáka a odborníka na digitalizaci, vystoupil s kritikou státních IT projektů, jako je web armády za 120 milionů korun. Varoval před tím, že umělá inteligence může brzy nahradit velké množství pracovních míst a vláda na tuto hrozbu nereaguje. On sám hledá řešení, například zdanění AI a progresivní daně pro technologické giganty.
Antonín Kvapil uvedl, že byl tradičním levicovým voličem, většinou ČSSD, ale odešel kvůli tomu, že se strana podle něj změnila v klub podnikatelů. Vystudoval programování ve strojírenství, pracoval s CNC technologiemi a dnes se věnuje hlavně energetice a bytovým opravám. Vystoupil s kritikou emisních povolenek, které považuje za systémovou nesmyslnost.
Ota Březina se věnoval především aktuální politické situaci. Otevřeně kritizoval ministra vnitra Víta Rakušana a vyzval k šíření informací o hnutí Stačilo, zejména na Vysočině. Uvedl, že lidé na venkově se podle něj probouzejí dříve než ve městech a nebojí se otevírat dříve tabuizovaná témata. Věří, že venkov bude hrát zásadní roli při rozhodování voleb.
Kritika vlády a programové pilíře hnutí Stačilo podle Daniela Sterzika
V další části vystoupil opět Daniel Sterzik, který tvrdě kritizoval vládu Petra Fialy. Označil ji za „naprostou hrůzovládu“, která se dostala k moci nikoli na základě většinové vůle, ale kvůli propadnutí více než milionu hlasů. Výsledkem je podle něj zvýšení daní, škrty v důchodech, růst inflace a zhoršující se dostupnost základních potřeb, jako jsou potraviny nebo energie.
Sterzik upozornil na přicházející emisní povolenky pro domácnosti, obrovské zbrojení, které dosahuje 5 % HDP a až 20 % státního rozpočtu. Zvláštní pozornost věnoval také dani z nemovitosti, která bude podle něj na jižní Moravě obzvlášť likvidační. Lidé podle něj brzy nebudou mít ani na udržení majetku, který jejich rodiny budovaly stovky let.
Představil pět základních pilířů programu hnutí Stačilo: mír, sociální spravedlnost, funkční ekonomika, svoboda a tradice. Mír podle něj nesmí znamenat zbrojení, ale stabilní vztahy. Sociální spravedlnost má zajistit dostupné zdravotnictví, důstojné důchody a teplé obědy pro děti. Ekonomika musí vyrábět, ne přerozdělovat. Svoboda začíná svobodou slova bez cenzury. Tradice a odpovědnost znamenají podporu klasické rodiny a slabších vrstev.
Diskuse: Státní dluh, EU, migrace a probuzení společnosti
Diskusní část opět vedl Daniel Sterzik. Na otázku ohledně státního dluhu reagoval slovy, že hlavním problémem není výše dluhu, ale roční odliv bilionu korun do zahraničí. To je podle něj příčina ekonomických potíží. Změna je možná omezením tohoto odtoku a návratem kontroly nad národní ekonomikou.
K Evropské unii se přihlásil s otevřeným postojem: hnutí Stačilo je podle něj jedinou formací, která prosazuje referendum o vystoupení z EU. Alternativou má být tzv. Podunajská konfederace. V otázce spolupráce s ČSSD vyjádřil opatrnost. Přestože ČSSD nabídla spolupráci, Stačilo trvá na společném programu, jednom poslaneckém klubu a vyčištění liberálního křídla.
Obavy z migrace směřovaly především k ukrajinské populaci. Sterzik uvedl, že kdo žije v Česku, musí dodržovat zákony, platit daně a integrovat se jazykově i kulturně. Jinak nemá v zemi co dělat. Kritizoval myšlenku náboru Ukrajinců do policie a upozornil na nebezpečí ilegálních zbraní.
Na dotaz, proč se společnost neprobouzí, odpověděl, že mnozí si začínají všímat problémů až v okamžiku, kdy se jich osobně dotknou. Hlavní voliči hnutí jsou podle něj lidé nad 30 let, kteří nesou stát na bedrech a pamatují si, že to dřív fungovalo lépe.
Závěrem Sterzik poděkoval všem za účast a vyzval je k šíření myšlenek hnutí Stačilo mezi přátele. Vyzval k vlastní aktivitě a k tomu, aby lidé nepřijímali informace jen z oficiálních zdrojů. „Dokud budou poslouchat jen Jurečku, nebudou přemýšlet o ničem jiném,“ zakončil.
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
215 krát