1. máj Ostrava 2025: Konečná vzkázala Fialovi, ať si vezme zbraně a táhne
1. máj Ostrava 2025: Oslavy práce i připomínka osvobození. Konečná ostře kritizovala vládu a varovala před rostoucí chudobou a militarizací.
1. máj Ostrava 2025: Konečná vzkázala Fialovi, ať si vezme zbraně a táhne
Ostrava si připomněla 1. máj: Svátek práce spojený s odkazem osvobození, kritikou vlády a politickými ambicemi
Ostrava – Mezinárodní svátek práce, 1. máj, se v Ostravě nesl ve znamení tradičního setkání organizovaného Městským výborem Komunistické strany Čech a Moravy a hnutím Stačilo!. Akce se letos uskutečnila v Mariánských Horách, konkrétně na Mariánském náměstí, a navázala na tradiční pořádání prvomájových setkání na různých místech Ostravy, přičemž loni se konalo v Porubě.
Kromě oslavy práce setkání připomnělo i významné jubileum – 80. výročí osvobození města Ostravy a konce druhé světové války, na čemž se na území republiky, zejména v okolí Ostravy, podílela Rudá armáda a první Československý samostatný armádní sbor. Den předtím se v Komenského sadech konal pietní akt k uctění památky osvoboditelů.
Setkání přilákalo řadu účastníků a hlavních projevů se ujali předseda městského výboru KSČM Ivan Strachoň, jehož jméno je rovněž na kandidátní listině hnutí Stačilo!, a předsedkyně ÚV KSČM, europoslankyně a zároveň lídr hnutí Stačilo! pro parlamentní volby v roce 2025, Kateřina Konečná. Kateřina Konečná zavítala do Ostravy z jižní Moravy a její program v těchto dnech je velmi bohatý.
Ivan Strachoň ve svém úvodním slově zdůraznil, že prvomájové setkání v Ostravě má hluboké kořeny spojené s oslavami konce války a připomínkou osvobození města. Připomněl historický původ svátku práce v událostech v Chicagu z roku 1886, kdy demonstrace za osmihodinovou pracovní dobu vedly k policejní provokaci a k odsouzení dělnických vůdců k testu smrti. Poukázal také na oběti dělnických bojů přímo v regionu, jako bylo 12 mrtvých při trojické stávce v roce 1894 nebo 4 mrtví při střelbě do dělníků v Orlové před sto lety. Zmínil také 81 zastřelených a přes 160 těžce zraněných při potlačování dělnických nepokojů četnictvem v Československu mezi lety 1920 a 1933. „Tuto cenu museli zaplatit předchozí generace za osmihodinovou pracovní dobu, spravedlivé mzdy a důstojné pracovní podmínky," uvedl Strachoň a dodal, že práva získaná „vlastní krví“ nejsou samozřejmostí. V rozhovoru uvedl, že cílem setkání je lidem připomínat, že jejich práce je důležitá a zaslouží si spravedlivou odměnu, a vyjádřil přání dosáhnout zlepšení sociální situace.
Oba řečníci se ostře vymezili vůči současné vládě a sociálně-ekonomické situaci. Ivan Strachoň konstatoval, že v době globalizace se „příjmové nůžky ve společnosti stále rozevírají," s tím, že bohatí bohatnou a pracující často „jen přežívají od výplaty k výplatě". Zmínil rekordní zisky korporací, zatímco občané řeší existenční problémy. Ivan Strachoň v rozhovoru dodal, že Ostravsko bohužel patří k strukturálně postiženým regionům, kde se zavírají fungující podniky a vláda neposkytuje dostatečnou podporu strategickému průmyslu. Konstatoval, že „práce se zde shání někdy těžko, že ta nezaměstnanost roste," a zdůraznil, že „pořád je furt za co bojovat". Znovu vyjádřil přání, aby se tato situace zlepšila, a uvedl, že pokud se dostanou do parlamentu, budou vytvářet podmínky, aby hlas prostých lidí byl opět slyšet.
Kateřina Konečná ve svém projevu označila stávající kabinet za „fialovou vládu", s níž přišla „nařízení, cenzura, byrokracie a zbraně". Poslala do Strakovy akademie vzkaz: „fialo, seber si ty svoje prachy a zbraně a táhni". Vládnoucí režim je podle ní v hluboké krizi kvůli finančním spekulacím, koncentraci bohatství u elity a drancování zdrojů, což vede k prohlubování sociálních rozdílů a „pracující chudobě", kdy lidé denně chodí do práce, ale nejsou schopni uživit sebe ani své rodiny. Uvedla, že 1 % nejbohatších vlastní více majetku než zbytek světa dohromady a že „za vlád fialovy vlády klesly reálné mzdy nejvíc za posledních 30 let". Kritizovala zhoršený přístup ke zdravotní péči a fakt, že z technologického pokroku těží hlavně majetní. Ostře se opřela do Markéty Pekarové Adamové, která údajně chce dávat výpovědi bez udání důvodu, a do ministra Jurečky kvůli nízké minimální mzdě.
KSČM a hnutí Stačilo! kladou důraz na solidaritu. Požadují důstojné stáří pro seniory a možnost důstojného založení rodiny a života bez exekucí a předraženého bydlení pro mladé. Zdůraznili, že práce může vzkvétat jen v míru, spravedlnosti a bezpečí. Levice podle nich vždy stála na straně míru a odporu proti fašismu. „Mír není slabost. Je to největší síla civilizace," řekl Ivan Strachoň. KSČM se staví na stranu pracujících a hájí „právo na důstojnou mzdu, bezpečné pracovní podmínky a spravedlivou pracovní dobu," což považují za základní právo, ne přepych. Kateřina Konečná dodala motto: „Válka je vůl a mír je kůl".
Jako klíčové požadavky hnutí Stačilo! zazněly: debata o zkrácení pracovní doby při zachování mzdy; zvýšení minimální mzdy; návrat strategických odvětví (energetika, doprava, telekomunikace, vodárny) do veřejného vlastnictví; zrušení Senátu; svěření výuky učitelům a vyloučení politických neziskovek ze škol; snížení věku odchodu do důchodu, který má odpovídat délce dožití ve zdraví; a přehodnocení „válečnické politiky" současné vlády. Programové body Stačilo! označila za reálně propočtené, nikoli vzdušné zámky. Uvedla, že se zaměří na „velké ryby", jako jsou digitální giganti, banky, farmaceutické společnosti, zbrojaři a energetické společnosti, kteří podle ní 30 let „sdírali z kůže".
Hnutí Stačilo!, v jehož čele pro parlamentní volby stojí Kateřina Konečná, si klade za cíl návrat do Poslanecké sněmovny. Řečníci připomněli úspěchy hnutí v loňských eurovolbách (téměř 10 %) a krajských volbách (úspěch v 11 ze 12 krajů). Kateřina Konečná vyjádřila přesvědčení, že hnutí má potenciál dosáhnout dvouciferného výsledku a „zamávat s tou zatuchlostí" v poslanecké sněmovně. Zdůraznila, že hnutí není financováno miliardáři ani lobisty, a vyzvala k transparentní podpoře prostřednictvím webu www.stačilo.cz, ať už finanční, formou dobrovolnictví, nebo šíření informací. Kritizovala média za předchozí ignoraci a současné „šťourání“, přičemž podle ní neslouží nestrannému informování, ale zájmům majitelů.
Vyzvala k nenechat se znejistit záměrně podceňujícími volebními průzkumy, které dávají hnutí čísla kolem 6 %. Popsala také zkušenosti s intimidací a šikanou, včetně incidentu na debatě v Opavě v úterý před akcí a odstranění SPZ z jejího vozu. Prohlásila, že se nenechá zastrašit ani umlčet.
Bezpečnost na ostravské akci byla zajištěna ve spolupráci s místní policií přes úřad v Mariánských Horách, s ohledem na předchozí verbální útok na Kateřinu Konečnou.
Součástí prvomájového setkání byl i doprovodný program. Po projevech vystoupil Karel Gott Revival Band. K dispozici byl stánek s občerstvením, zábava pro děti a stánek s prodejem ručně šitých dekoračních předmětů a triček od paní Riany Janáčkové. V průběhu akce hrála reprodukovaná hudba. Kateřina Konečná v rozhovoru popsala atmosféru v Ostravě jako „velmi milé“, podobně jako na její předchozí zastávce v Zastávce u Brna. Vyjádřila hrdost na to, že komunisté a hnutí Stačilo! drží tradici a organizují stovky prvomájových akcí po celé zemi. Po Ostravě se Kateřina Konečná přesunula do Kopřivnice, konstatujíc, že svátek práce slaví prací.
Setkání v Ostravě tak propojilo připomenutí historických milníků, od oslavy práce a bojů za práva dělníků po výročí osvobození, s prezentací současných politických postojů a plánů hnutí Stačilo! pro nadcházející volby.
-
Kategorie
Reportáže -
Hity
78 krát