Komentáře

Vojtěch Pšenák narazil: Pravda o incidentu v KSČM, kterou média překroutila
Vojtěch Pšenák narazil: Když provokace narazí na důstojnost a pravdu. Mediální obraz incidentu v sídle KSČM zkresluje skutečnost. Vojtěch Pšenák narazil – nejen na odpor Romana Rouna, ale i na hranice společensky přijatelného chování.
Vojtěch Pšenák narazil: Incident v sídle KSČM a mediální překrucování reality
Událost, která se odehrála v pondělí v budově Komunistické strany Čech a Moravy v Praze, se okamžitě stala objektem mediální pozornosti. Zpravodajství hlavních médií však událost podalo v přetvořené podobě, která měla jen málo společného s realitou. Jak jednoznačně potvrdil Roman Roun, lídr hnutí Stačilo! v Pardubickém kraji a vedoucí tiskového oddělení KSČM, vše proběhlo přesně tak, jak popsal ve svém živém vysílání na Facebooku. Rounovo jednání bylo přímou a oprávněnou reakcí na vulgární útok Vojtěcha Pšenáka na zaměstnankyni budovy.
Zatímco Roun zasáhl ve chvíli, kdy se někdo choval zjevně nepřípustně, média z něj vytvořila agresora a z Pšenáka oběť. Realita je však jiná – a je nutné ji pojmenovat.
Vulgární útok na ženu a oprávněná reakce
Roman Roun ve svém veřejném vyjádření popsal, že Vojtěch Pšenák, vystupující na internetu pod přezdívkou Pražský pérák, se choval v budově KSČM mimořádně vulgárně a neuctivě. Verbálně napadl vrátnou, na kterou křičel: „Drž hubu, ty kuro“ a „co do mě mlátíš, kuvo jedna“. Takové výrazy a agrese nebyly nijak vyprovokované – šlo o projev ryzí a ničím neospravedlnitelné neúcty.
Roun v reakci na tyto urážky vůči ženě chytil Pšenáka za límec a vyvedl ho z budovy. Zdůraznil přitom, že nedošlo k žádnému napadení, pouze k rozhodnému zákroku, který měl za cíl zabránit dalšímu porušování pořádku a ochránit napadenou osobu. Sám Roun se k tomu vyjádřil slovy, že „každý chlap, který vidí, jak je žena takto napadána, by měl udělat totéž“.
Média z oběti dělají viníka
Navzdory jasnému průběhu události, který potvrdilo i svědectví dalších přítomných, začala média jako FORUM 24 nebo Novinky.cz šířit verzi, která zcela ignorovala kontext. Titulky jako „Rvačka po tiskovce, lídr Stačilo! napadl influencera“ nebo „Rvačka v sídle KSČM. Kandidát Stačilo! se střetl s aktivistou“ nahrávaly dojmu, že Roun byl tím, kdo incident vyprovokoval.
Zatímco se v reportážích objevily i citace vrátné, která se na Pšenáka ohradila slovy: „Co si to dovoluješ, ty smrade? Ztrať se a vypadni!“, vzápětí následovalo zkreslené tvrzení, že lídr hnutí Stačilo! Pšenáka fyzicky napadl. Některé záběry údajně měly dokazovat, že Roun Pšenáka přitlačil ke zdi a násilím jej vytlačil ven – Roun však jasně popsal, že Pšenáka pouze vyvedl, a dodal, že „může být opravdu rád, že jsem klidný člověk a nedal jsem mu pár facek“.
Kateřina Konečná: Provokatér, nikoliv influencer
Předsedkyně KSČM a lídryně hnutí Stačilo! Kateřina Konečná se za Romana Rouna postavila. Uvedla, že Vojtěch Pšenák je „profesionální provokatér, který si tímto vydělává“ a rozhodně nepřišel s nikým diskutovat, natož v dobré víře. Potvrdila, že byl vyveden ze soukromých prostor poté, co urážel zaměstnankyni. Policie, která se dostavila na místo, případ vyhodnotila jako přestupek proti občanskému soužití, za který hrozí pokuta až několik desítek tisíc korun.
Vojtěch Pšenák narazil – a nejen na Rouna
Celý incident ukazuje, že Vojtěch Pšenák narazil – nejen fyzicky na odpor v sídle KSČM, ale i morálně a společensky. Ukázal totiž, jak hluboko lze klesnout v rámci tzv. aktivismu, když se z názorového střetu stane vulgarita a bezostyšná agrese. Tento člověk je známý jako asistent youtubera Mikaela Oganesjana a součást skupiny, která navštěvuje veřejná shromáždění s cílem konfrontovat opoziční politiky. Místo argumentace však jejich styl spočívá v urážkách, výkřicích a vytrhování věcí z kontextu.
Sám Pšenák je znám svými nenávistnými výpady proti političce Kateřině Konečné a opakovaně tvrdí, že „snížit důstojnost komunisty nelze“. Přitom zcela pomíjí, že důstojnost a ochrana lidské důstojnosti není otázkou stranické příslušnosti, ale základním pravidlem civilizované společnosti.
Ukradené SPZ a symbolická drzost
Při rozhovoru s redakcí TN.cz po incidentu držel Vojtěch Pšenák v ruce registrační značku (SPZ), která byla dříve odcizena z vozu Kateřiny Konečné během její návštěvy Opavy. Přitom on i Oganesjan, kteří byli v Opavě přítomni, policii tvrdili, že s krádeží nemají nic společného. Držení této značky v ruce během televizního rozhovoru tak působí jako další výsměch spravedlnosti i slušnosti – a zpochybňuje jejich důvěryhodnost.
Pšenák jako veřejný činitel? Vizitka obce Mohelnice
Zvláště znepokojující je, že Vojtěch Pšenák je zároveň členem obecního zastupitelstva obce Mohelnice u Nepomuku. Vulgární a agresivní chování, které předvedl v sídle KSČM, tak není jen selháním jednotlivce, ale i důvodem k zamyšlení nad stavem politické kultury na lokální úrovni. Někteří ho dokonce přirovnávají k Pavlu Novotnému, bývalému starostovi Řeporyjí, s nímž se Pšenák ochotně fotí . Pokud je toto současná laťka, pak jsme jako společnost skutečně ztratili kompas.
Oprávněná obrana, nikoliv útok
Pšenák byl vyveden z budovy KSČM zcela oprávněně poté, co se dopustil opakovaných a hrubých urážek vůči ženě. Jeho chování překročilo jakékoli meze slušnosti i zákonné normy. Roman Roun neudělal nic jiného než to, co by měl v takové chvíli udělat každý – postavil se na stranu napadené osoby a zabránil dalšímu výtržnictví.
Při tomto zásahu nebyl Pšenák fyzicky napaden. Byl pouze rozhodně vyveden z prostoru, kam neměl co dělat, a kde již svým chováním ohrožoval klidný chod organizace. Překrucování této skutečnosti médii, která se rozhodla dramatizovat situaci, zcela ignoruje příčinu celého incidentu – a tím podporuje kulturu beztrestnosti a vulgarity.
Kdo koho opravdu zneužívá?
Skutečnost, že výtržníci jako Pšenák a jeho „spolupracovníci“ dlouhodobě narušují veřejné akce, verbálně útočí na politiky a nerespektují žádné normy slušného chování, by měla být jasným signálem k zásahu. Místo toho však tito lidé zůstávají bez postihu – a mnozí mají podezření, že se tak děje s tichým souhlasem Fialovy vlády, která jejich „činnost“ nejen toleruje, ale skrze vlivná média i legitimizuje. Roman Roun to řekl jasně: „Policie je politicky zneužívána“ – a zatímco on byl kritizován za obranu ženy, skuteční výtržníci jsou chráněni.
Pokud se takové chování nestane terčem důsledného zásahu státu, nejedná se už o svobodu projevu, ale o vědomé tolerování šikany, výtržnictví a veřejného ponižování. A to je cesta, která nesmí být akceptována – bez ohledu na to, kdo je zrovna u moci.
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
2822 krát