Komentáře

Seznam útočí na Vidláka. Když vás necenzurují, stáváte se hrozbou
Seznam útočí na Vidláka. Tak by se dal shrnout nový článek Seznam Zpráv, který pod rouškou investigativy útočí na předsedu hnutí Stačilo! Daniela Sterzika jen proto, že odpověděl na několik otázek. Bez cenzury.
Seznam útočí na Vidláka. Když vás necenzurují, stáváte se hrozbou
Podle „expertů“ jde o bezpečnostní riziko. Podle rozumu jde o svobodu slova. A podle Seznam Zpráv je každý, kdo si dovolí vybočit z vládní linie, podezřelý.
Na mediální scéně jsme si už zvykli na mnohé. Ale článek Seznam Zpráv s titulkem „Proč spolupracuje s ruským nástupcem Sputniku? Necenzurují mě, říká Vidlák“ překračuje i standardní mantinely manipulace. Vytváří atmosféru strachu, plive nálepky „nepřátel státu“ a zároveň předstírá, že jde o nestrannou investigaci. Ve skutečnosti se jedná o účelový text, jehož jediným cílem je zdiskreditovat jednoho autora a především myšlenky, které se odvážil říct nahlas.
Vidlák pod drobnohledem, protože... odpovídá na otázky
Daniel Sterzik alias Vidlák, předseda hnutí Stačilo!, se podle článku dopouští „spolupráce“ s platformou neČT24 – údajně nástupcem ruského Sputniku. Co tato spolupráce znamená? Redakce mu jednou týdně pošle otázky a on na ně odpoví. Bez honoráře, bez úprav, bez cenzury.
Tady by měl příběh končit. Jenže Seznam se rozčiluje. Proč? Protože redakce neČT24 nemá problém zveřejnit odpovědi Vidláka v plném znění. Bez komentářů, bez varovných vykřičníků, bez "ověřovačů pravdy". Jinými slovy: říkat svůj názor je problém. Ne pro občany, ale pro mediální gatekeepery.
Když vás necenzurují, jste podezřelý
Seznam se rozčiluje nad tím, že texty Sterzika neprocházejí žádným filtrem. A zároveň si nelibě všímá, že platforma neČT24 neuvádí konkrétní jména redaktorů. To má být problém. Ne ovšem proto, že by byl porušen zákon. Ale proto, že se autorům nelze dostatečně vysmívat nebo je onálepkovat – což je v dnešní žurnalistice přece základní pracovní metoda.
Zatímco česká média často publikují obsah anonymních profilů na sociálních sítích a přebírají „zjištění“ z účtů, které nikdo nezná, tentokrát jim anonymita vadí. Proč? Protože slouží někomu, kdo kritizuje současnou moc. Jinak řečeno – vadí vám necenzurovaný prostor, protože by mohl ukázat, že lidé nejsou tak jednotní, jak si přejete?
Experti (anonymní), nálepkování (masivní), důkazy (žádné)
Článek se několikrát odvolává na varování expertů. Konkrétně jmenuje Pavla Havlíčka z Asociace pro mezinárodní otázky a bezpečnostního analytika Romana Mácu. Oba jsou známí svými jednostrannými interpretacemi, které v zásadě překlápějí vládní stanovisko do „odborného“ slovníku.
Podle těchto expertů představuje jakákoli komunikace s neČT24 bezpečnostní hrozbu, protože prý přebírá „ruské narativy“ a podkopává „české zájmy“. Jenže nikdo se neptá, čí zájmy to vlastně jsou. Zájmy voličů? Občanů? Nebo zájmy vládnoucí koalice, která si pod pojmem "zahraničněpolitická orientace" vykládá vlastní PR?
Nepřátelé státu na objednávku
Jedním z hlavních „důkazů“ má být skutečnost, že Rusko zařadilo Českou republiku v roce 2021 na seznam nepřátelských zemí – v návaznosti na kauzu Vrbětice. Seznam však čtenářům zamlčuje, že tento seznam není ničím jiným než formálním diplomatickým aktem, obdobným jako sankční listy EU. Neznamená válku, neznamená sabotáž, neznamená nic jiného než to, že země není považována za přátelskou. To není důvod ke štvanici. To je fakt.
A mimochodem: kdyby mělo být spolupracování s „nepřátelskou zemí“ zakázáno, musela by polovina českých novinářů ukončit spolupráci s americkými médii. Jenže tam se nehraje na obsah, ale na ideologii.
Smí ještě někdo nesouhlasit?
Vidlákovy texty podle Seznamu ironizují nebezpečí ruského režimu. Ale co když mu jednoduše připadá, že hrozba z Východu není tak akutní, jak se tvrdí? Co když si nemyslí, že se válka na Ukrajině musí řešit do posledního Ukrajince? Co když si myslí, že česká vláda zrazuje své občany, ne že je chrání?
Když se podíváme na důvody tohoto článku, není to obava z dezinformací. Je to obava ze ztráty kontroly nad tím, co si lidé myslí. A tak se útočí. Na „vidláky“, Maříkové, Zwyrtek Hamplové i Kovářové. Na každého, kdo není ochoten mlčet nebo říkat to, co se má.
Závěrem: Opravdu se ještě ptáme, proč?
Otázka v titulku Seznamu zní: „Proč spolupracuje s ruským nástupcem Sputniku?“ Odpověď je přitom děsivě jednoduchá: protože může. Protože žijeme v zemi, kde zatím ještě nikdo nemůže nařídit, co si kdo smí myslet, psát nebo říkat. A právě to některým vadí nejvíc.
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
438 krát