Komentáře

Kriminalizace opozice: SPD dnes, zítra Stačilo!? Režim přitvrzuje před volbami
Kriminalizace opozice se stává novým nástrojem vlády. Zatímco SPD čelí trestnímu stíhání, i Stačilo! může být zlikvidováno zákonem. Co včera znělo jako varování, je dnes realita.
Vládnoucí garnitura ztrácí podporu veřejnosti. Po fiasku v evropských volbách, propadající se důvěře v Petra Fialu a přichází nová fáze: represi. Režim přestává být liberální demokracií a stále více připomíná mocenský stroj, který se neštítí ničeho – ani trestního stíhání politických oponentů.
Kriminalizace opozice: Příklad SPD
Tomio Okamura a jeho hnutí SPD čelí návrhu na obžalobu kvůli předvolebním plakátům. Policie – konkrétně útvar pro extremismus a terorismus – navrhuje obžalovat nejen předsedu SPD, ale i samotnou stranu jako právnickou osobu. Důvodem mají být údajně rasistické či xenofobní motivy v kampani, která varovala před migrací a zobrazovala například Afričana s nožem jako „lékaře z dovozu“. Jiný vizuál s romskými dětmi doplnilo heslo o školní docházce. Kampaň, která mohla být předmětem kritiky či společenské debaty, se stává předmětem trestního řízení.
Okamura sám označuje postup policie a státního zastupitelství za pokus vládní koalice zmanipulovat volby a vyloučit jeho hnutí z účasti. Ať už má pravdu či ne, jedna věc je zřejmá: nikdy po roce 1989 nebyla situace, kdy by se takto otevřeně hovořilo o trestním postihu parlamentní opozice pár měsíců před volbami.
Krok dvě: zákon šitý na míru Stačilo!
SPD není jedinou silou, která režimu vadí. Druhým nepohodlným hráčem je hnutí Stačilo!, jehož pozice po spojení se SOCDEM posiluje. A tak přišel nový tah – účelově změněný zákon o šíření komunistické ideologie. Cíl? Omezit nebo přímo zakázat činnost subjektu, který sdružuje komunistickou levici, vlastenecké organizace. Zákon přichází ve chvíli, kdy Stačilo! hrozí překročením pětiprocentní hranice a mohlo by oslovit nespokojené voliče napříč spektrem.
Novelizace zákona byla projednána potichu, bez zásadní společenské debaty. V duchu boje proti „extremismu“ se najednou i legální, veřejná a neozbrojená politická činnost může stát trestnou, pokud se někomu na vnitru či BISce nebude líbit. Po 35 letech se znovu objevuje paragraf, který kriminalizuje myšlenku.
Kdo další přijde na řadu?
Podobnost s událostmi 30. let 20. století je až zarážející. Demokratický stát se zaštiťuje svobodou, ale ve jménu „západních hodnot“ likviduje opozici. Dnes SPD. Zítra Stačilo! A pozítří už možná žádná opoziční síla nebude povolena. Tak, jako kdysi Hitler „zachraňoval“ Německo před bolševiky, přistoupil k zákazu všech opozičních stran. Dnešní vládní garnitura, ač se tváří demokraticky, koná obdobně. Vše pod pláštíkem „boje proti nenávisti“, „dezinformacím“ nebo „extrémismu“.
A jako vždy, režim má dost ochotných, kteří mu s tím rádi pomohou – najde se dostatek „expertů na extremismus a terorismus“, kteří neváhají vyrobit nálepku extremismu z jakéhokoliv názoru, myšlenky či kampaně, jen aby ospravedlnili zásah proti těm, kteří se režimu znelíbili.
Ale co je skutečným extrémismem? Politická strana s jiným názorem – nebo režim, který kvůli tomu ohýbá právo, zákony a trestní stíhání?
Historie se může opakovat. Pokud to dovolíme
Znepokojivé není jen samotné stíhání SPD nebo příprava zákazu Stačilo! ale atmosféra, která vše provází. Média mlčí nebo rovnou jásají, justice mlčí, prezident mlčí, intelektuálové mlčí. A mlčení je souhlas. Společnost, která si zvykne na umlčení jedněch, se dříve či později dočká umlčení všech.
Demokracie umírá potichu. A když to nejde po dobrém, půjde to po zlém – heslo, které se dnes nešíří na billboardech, ale v úředních spisech a soudních žalobách. Protože režim, který ztrácí důvěru, nezískává ji zpět debatou, ale hrozbou.
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
373 krát