Komentáře

Jana Skalková obětí komunistů? Kampaň KDU-ČSL budí výsměch i otázky
Jana Skalková obětí komunistů? Podle KDU-ČSL jí režim zakázal studovat a zničil životní sny. Jenže v roce 1989 jí bylo teprve čtrnáct. Reakce veřejnosti mluví za vše.
Kampaň jako z jiného světa. Jana Skalková obětí komunistů. Ve čtrnácti?
KDU-ČSL šíří dramatický příběh o tom, jak komunisté zakázali Janě Skalkové studovat a zničili její životní sny. Jenže podle dostupných údajů jí bylo v roce 1989 pouhých 14 let. Jaké studium jí tedy bylo zakázáno? A proč se tak vágní, neověřené tvrzení šíří v oficiální kampani politické strany?
Emoce místo faktů
Volební kampaň postavená na příbězích obětí komunismu může být silná – pokud je pravdivá. KDU-ČSL však vsadila na příběh, který se při prvním ověření rozpadá. Jana Skalková, dnes lídryně kandidátky SPOLU, je v kampani prezentována jako oběť komunistické zvůle. Prý jí „komunisté zakázali studovat“ a její rodina „čelila perzekuci“. Skalková však podle veřejných zdrojů přišla na svět v roce 1975. V době sametové revoluce jí tedy bylo čtrnáct let – a docházela na základní školu.
Položme si jednoduchou otázku: jaký typ studia jí mohl být v tomto věku „zakázán“? Základní školní docházka byla povinná. Střední škola? Tu by si vybírala právě v onom revolučním roce. Komunistický režim se hroutil. Pokud tedy nějaké rozhodnutí o studiu padlo, těžko bylo uskutečněno na základě prověrek z ÚV KSČ. A pokud ano, proč se v kampani neobjevuje žádný konkrétní údaj, škola, důkaz, jméno?
Když perzekuce nemá jméno
Obětí zvůle bylo v české společnosti mnoho – a jejich příběhy si zaslouží úctu. O to více zaráží, když se v kampani KDU-ČSL objevuje vágní vyprávění bez jmen, bez detailů, bez jakéhokoliv ověřitelného odkazu. Přesně takový dojem působí příběh Jany Skalkové. Perzekuce její rodiny? Zakázané studium? Co přesně se stalo? Kde? Kdy? Kdo o tom rozhodl? Ticho.
A co na to veřejnost? Pod facebookovým postem KDU-ČSL se strhla lavina ironických a kritických komentářů. Uživatel Lukas Vich napsal: „Pokud jsem si dobře dohledal rok narození paní Skalkové, v roce 1989 jí bylo cca 14 let. Tak by mě zajímalo, co kdo mohl žákyni základní školy zakazovat. Prosím buďte konkrétní.“ Tonda Kutálek ironicky doplnil: „To ji nedovolili studovat základní školu?“ a přidal smajlíky. Michal Straw poznamenal: „Řeknete mi, kdy ji komunisté zakázali studovat? To ji jako nepustili do školky?“
Jiní komentující si neodpustili sarkastické poznámky o dvojím metru: Blanka Březinová připomněla, že „kariérní komunista na Hradě“ (narážka na prezidenta Pavla) lidovcům zjevně nevadí. A další komentář glosoval estetiku kampaně slovy: „Když Maláčová azbukou, tak Skalková by to měla mít napsáno schwabachem.“
Celkově komentáře působí jako spontánní lavina nedůvěry. Nejde o trolling – jde o racionální reakci na nesmyslný narativ. Uživatelé si sami ověřují fakta, spočítají věk, porovnávají realitu. A ukazuje se, že právě občané mají v této zemi stále víc zdravého rozumu než politické marketingové agentury.
Vizuální manipulace jako pozadí
Vizuál kampaně, který příběh doprovází, působí jako přehlídka manipulativních klišé. Zelená barva, evropská vlajka, symbol SPOLU – vše má posílit pozitivní obraz Skalkové. Vedle její tváře visí fotografie Josefa Luxe. Text tvrdí, že ji „nikdy nezlomili“. Přestože v době „zlomení“ chodila do základní školy.
Oproti tomu v druhé části grafiky stojí Jana Maláčová s pozadím Stalina a ruské vlajky. Proč? Protože kandiduje s levicí. Karikatura, která má odvést pozornost od skutečných problémů země – a hlavně od faktu, že KDU-ČSL zjevně nemá jiný obsah než antikomunistická hesla.
Zneužití paměti
Problémem příběhu Jany Skalkové není to, že někdo poukazuje na minulost. Problém je, když se minulost překrucuje. Příběh o zakázaném studiu ve 14 letech bez jediného důkazu je výsměchem těm, kterým předcházející režim skutečně zničil život – lidem odsouzeným za názor, za víru, za původ. Takové vyprávění devalvuje paměť celé společnosti. A navíc se snaží vydírat voliče emocemi, které nejsou podložené.
KDU-ČSL by měla jasně doložit, co se Skalkové stalo. Pokud nic doložit nelze, pak je fér říct, že šlo jen o volební marketing. Smutný, ale bohužel ne výjimečný.
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
483 krát