Komentáře

Zneužití armády potvrzeno. Skandál, který nelze zamést pod koberec
Zneužití armády potvrzeno. Česká armáda sbírala osobní data o politických postojích občanů a vytvářela seznamy podle názorů na vládu a válku na Ukrajině. Oficiálně šlo o cvičení – ve skutečnosti o skandální operaci v reálném prostředí.
Zneužití armády potvrzeno. Skandál, který nelze zamést pod koberec
Armádní složka, která má chránit stát před kybernetickými útoky, byla nasazena do politické hry. Nešlo o hypotetický výcvik, ale o reálný sběr dat na opozici, využívání utajovaných kanálů a softwaru, který byl v jiné zemi zakázán pro zneužití proti demokratické opozici. Cvičení? Ne – zneužití moci v přímém přenosu.
Skrytá operace: Vojáci sbírali data na „nepohodlné“ občany
Celá kauza se dostala na veřejnost díky aktivitě poslance Pavla Růžičky (ANO), který jako místopředseda výboru pro obranu získal výňatky z interních dokumentů Armády ČR. Tyto dokumenty – konkrétně z tzv. „cvičení Volby 2025“ – odhalují, že armádní jednotka známá jako Velitelství informačních a kybernetických sil (VeInKyS) zpracovávala osobní údaje občanů, jejich politické názory a postoje k resortu obrany a válce na Ukrajině.
Důstojníci přitom měli používat fiktivní identity na sociálních sítích, vstupovat do diskusí a vytvářet seznamy lidí podle názorů – včetně konkrétních jmen a výroků. Šlo tedy o reálný zásah do informačního prostoru, nikoliv pouze o simulaci.
Výpovědi vojáků potvrzují: máme obavy z porušení zákona
Klíčovým důkazem je dopis čtyř příslušníků 91. skupiny informačního boje z 20. května 2024, adresovaný jejich nadřízenému. V dopise výslovně žádají o právní stanovisko k oprávněnosti plnění úkolů, které zahrnovaly zpracování osobních údajů, sledování veřejných profilů a kategorizaci lidí podle postojů k armádě a válce.
Vojáci upozorňují, že se obávají právní odpovědnosti za činnost, která je jim přikazována. Pokud by skutečně šlo o pouhé cvičení, proč by měl vzniknout takový dopis? A proč by bylo potřeba používat šifrované aplikace, ke kterým armáda sama údajně nemá přístup?
Od cvičení k manipulaci: Co skutečně obsahoval dokument Volby 2025?
Zveřejněné pasáže dokumentu „Volby 2025“ ukazují, že středisko mělo analyzovat „cílové skupiny voličů“, identifikovat „aktéry voleb“, provádět „segmentaci podle politického směru“ a navrhovat „narrativy, které na voliče působí“.
Jinými slovy: vojenská složka se měla připravovat na informační ovlivňování předvolebního prostoru – přímo ve prospěch současného establishmentu.
Oficiální argumentace, že šlo o výcvik pro případ odhalování ruské propagandy, se rozpadá ve chvíli, kdy se celý proces děje v reálném čase, na reálných datech, s reálnými občany – bez vědomí veřejnosti, Parlamentu a s účastí nástrojů, které byly na Slovensku zakázány.
Slovenský software Gerulata: Co zakázal Fico, využívá Černochová
Jedním z nejvýbušnějších aspektů kauzy je zapojení slovenského softwaru Gerulata, který armáda využívala k monitorování názorů. Tento nástroj byl na Slovensku používán k vytváření seznamů tzv. „dezinformátorů“, často z řad opozičních politiků, novinářů či nezávislých médií. Ficova vláda proto všechny smlouvy s touto firmou v květnu 2024 vypověděla s odůvodněním, že „do strategické komunikace státu nepatří soukromé firmy“.
O to znepokojivější je, že česká armáda pod vedením Jany Černochové tento software nadále využívá – údajně k tréninkovým účelům. Přímo ve zprávě se ale hovoří o „identifikaci aktérů“ a o vytváření struktur podle konkrétních názorů, nikoliv o obecném sledování narativů.
Politická cenzura ve Sněmovně: Bod o svazcích opozice vymazán
Poslanec Růžička chtěl celou kauzu otevřít na jednání výboru pro obranu dne 10. června 2025. Bod s názvem „Tvorba svazků na opoziční strany“ byl ovšem z programu odstraněn koaliční většinou na návrh Josefa Fleka (STAN). Diskusi tak zabránili ti, kteří by měli armádu civilně kontrolovat.
Vláda mlčí, média kryjí, BIS varuje. Ale koho?
Zatímco Seznam Zprávy obviňují Růžičku, že svými kroky „nahrává ruské propagandě“,
amotné vedení armády se krčí za neurčitými prohlášeními o cvičení a „reálných datech“. Náčelník generálního štábu Řehka tvrdí, že šlo o trénink, který byl řádně konzultován s právníky. Velitel kybernetických sil Haratek připouští, že šlo o reálné scénáře, ale s odůvodněním, že je třeba být připraven na volební manipulace.
Připomeňme však, že hlavním cílem bylo „segmentovat voliče podle politických názorů“ a „navrhnout témata k jejich ovlivnění“. A to nelze v demokratickém státě nikdy ospravedlnit vojenskou aktivitou, i kdyby šlo o „testovací provoz“.
Komentář redakce: Zneužití armády už není hypotéza. Je to realita.
Pokud armáda skutečně analyzovala občany podle názorů a vytvářela seznamy – byť pod záminkou „tréninku“ – pak se jedná o zneužití ozbrojených sil k vnitropolitickému dohledu, nikoliv o obranu před zahraniční hrozbou.
Zvláště závažné je to v kontextu blížících se voleb, kdy se státní aparát místo férové soutěže věnuje modelování informačního prostoru. Závažná otázka tedy zní: Kdo bude příště na seznamu?
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
981 krát