Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Live streaming - Alternativní médium

Polsko: Brutální zásah policie proti zemědělcům

Ve Varšavě ve středu dopoledne začala další demonstrace polských zemědělců, kteří se bouří proti klimatické politice Evropské unie a proti dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny.

Tato demonstrace je součástí rostoucího napětí v Polsku, vyvolaného nevolí zemědělců proti politikám Evropské unie a domácích vládních rozhodnutí což vedlo k rozsáhlým protestům a demonstracím.

Hlavní město Varšava se stalo epicentrem protestů, které začaly poklidně před úřadem předsedy vlády v jedenáct hodin, ale situace brzy eskalovala do střetů mezi demonstranty a policisty, přičemž policisté použili slzný plyn a omračující granáty.

Zemědělci, nespokojení s některými aspekty Společné zemědělské politiky a reakcí Evropské komise na jejich protesty, vyjádřili svůj nesouhlas dramatickým způsobem: zapálili pneumatiky, světlice a vstoupili do střetů s policisty, kteří na oplátku použili slzný plyn a omračující granáty.

Demonstrace se vyznačovala vysokou mírou násilí, včetně používání petard, dlažebních kostek a skleněných lahví proti policejním silám, což vedlo k několika zraněním mezi policisty.

Mezi zraněnými jsou po brutálním zásahu policie i demonstrující.

Významným momentem bylo, když někteří farmáři, i přes zákaz, vjeli do Varšavy s traktory, což vedlo k dalším střetům s policií.

Organizátoři protestu očekávali účast až sto tisíc lidí což svědčí o rozsahu a síle nevole mezi polskými zemědělci.

Kromě fyzických protestů na ulicích se zemědělci obrátili na Evropskou komisi s výzvou k opuštění plánů na odstranění zelené architektury, což kritizovali za potenciální hrozbu pro biologickou rozmanitost a nesprávný přístup k zemědělsko-potravinářské politice Evropské unie.

Nejnovější průzkumy naznačují, že nálada mezi polskými zemědělci je na historickém minimu, s jednačtyřiceti procenty farmářů považujících situaci na svých farmách za špatnou. Tento pesimismus se odráží v širokém rozsahu protestních aktivit, od zapalování ohňů až po kydání hnoje před parlamentem.

Tlak na politické vedení Polska i Evropské unie narůstá, přičemž zemědělci žádají větší ohled na své potřeby a obavy. Politické reakce, včetně setkání představitelů vlády s protestujícími, jsou kritizovány za nedostatečné nebo neupřímné, což vyvolává obavy z dalších protestů a násilí.

Situace v Polsku je varovným signálem pro celou Evropskou unii, že je třeba vážně přehodnotit současné zemědělské politiky a způsoby komunikace s klíčovými skupinami obyvatelstva, aby se zabránilo další eskalaci konfliktů a ztrátě důvěry mezi zemědělci a politickými představiteli.

Situace neomezená jen na Polsko naznačuje rozšiřující se nevoli v rámci střední Evropy, kdy se k protestům plánují přidat opět i Čeští zemědělci.

Ve čtvrtek sedmého března se očekává, že nespokojení zemědělci uspořádají protest i v Praze, což signalizuje rozšíření vlny nespokojenosti mezi zemědělci napříč hranicemi. Výzva k vládě a ministru zemědělství Výbornému, aby změnili svůj přístup k zemědělcům a začali jednat proaktivně, je důkazem obav z další eskalace konfliktů.

Pokud vláda a příslušní úředníci nezačnou jednat s pochopením a respektem k potřebám zemědělců, mohlo by to vést k násilí a dalším negativním důsledkům. I ti sebehodnější zemědělci se můžou změnit na ty zlobivé.

A ještě jeden vzkaz pro vládu. Vládo, nepropásni čas, kdy můžeš s poklidem odstoupit a nechat vládnutí těm schopnějším.

Ukrajina, Polsko, Zemědělství, Evropská unie, Zemědělské protesty, Green Deal, Zásah Policie

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.