Komentáře

Připomínka osvobození Ostravy: Bojová ukázka přenesla diváky do roku 1945
Ostrava oslavila 80 let od osvobození impozantní bojovou ukázkou na březích Ostravice. Nechyběla dobová technika, historické reálie a autentické příběhy.
Ostrava si připomněla 80. výročí osvobození velkolepou bojovou ukázkou.
Ostrava si v sobotu 26. dubna připomněla 80. výročí svého osvobození řadou akcí. Vyvrcholením vzpomínkového programu byla velká bojová ukázka, která se odehrála v bermě řeky Ostravice. Cílem akce, naplánované jako postupný přesun vojáků od Sýkorova mostu směrem ke Slezskoostravskému hradu, bylo co nejvěrněji přenést diváky do atmosféry dubna 1945. Akce se uskutečnila za příznivého počasí, přestože ještě den předtím nebylo jisté, zda proběhne.
Účastníci a technika
Dynamické ukázky se zúčastnily kluby vojenské historie, které ztvárnily vojáky Rudé armády, Československé samostatné tankové brigády i německého Wehrmachtu. V řadách účinkujících nechyběly ani ženy v roli zdravotnic.
Na bojišti byla k vidění autentická dobová technika. Mezi nejzajímavější exponáty patřil německý kolopásový transportér, těžké motocykly Zündapp 750 se sidecarou, lehčí motocykly BMW, sovětské motocykly M72 (upravené bavoráky s vyšším výkonem), americké džípy Jeep Willys a lehký nákladní automobil Dodge VC, dodávaný v rámci programu Lend-Lease. Německou výzbroj reprezentoval například průzkumný automobil SDKFZ 222, protitankový kanon Pak 40 a lehký protiletadlový kanon použitelný i proti pěchotě. Vojáci byli vyzbrojeni také autentickými automatickými zbraněmi, například samopaly Špagin a Sudajev. Během ukázky se střílelo z ostrých zbraní nabitých slepými náboji, přičemž organizátoři ujistili, že policie provedla důkladné kontroly a dechové zkoušky všech účastníků.
Průběh bojové ukázky
Ukázka začala průzkumem Rudé armády na koních, následovaným průzkumem bojem německé jednotky. Krátce nato zasáhla do boje první formace československých samopalníků. Němci bránící pozice na slezské straně řeky odpověděli palbou z kanonu Pak 40, na což reagovala sovětská dělostřelecká jednotka střelbou na německý transportér.
Sovětské a československé jednotky postupně získávaly převahu, zatímco německé jednotky ustupovaly, často pod ochranou kouřových clon, a zanechávaly za sebou poškozenou techniku. Na bojišti zasahovaly zdravotnice, které ošetřovaly raněné vojáky a stahovaly je do týlu.
Akce vyvrcholila frontálním útokem pěchoty a samopalníků, který byl popsán jako tvrdý a bez kompromisů. Ukázka byla symbolicky zakončena průjezdem štábu československé tankové brigády s československou vlajkou a slavnostní salvou.
Historické souvislosti
Akce připomněla složité osudy Ostravy a jejího okolí během druhé světové války. Město, před válkou známé svou multikulturní skladbou obyvatel (židovská, německá, maďarská, bulharská i italská komunita), prošlo po roce 1938 tvrdým procesem poněmčování. Židovští obyvatelé byli deportováni do koncentračních táborů, jako byl Osvětim, a odbojáři všech směrů byli systematicky pronásledováni.
Po válce Ostravu zasáhly "divoké" i organizované odsuny německé menšiny. Během akce byly připomenuty i příběhy jednotlivých osobností spojených s regionem: židovský malíř Viktor Frank, podnikatel Max Fuchs, odbojář Jan Pěchůvka, vojáci Wehrmachtu z Hlučínska Josef Bilas a Jan Gomola (objevitel katyňského masového hrobu) a generál Mikuláš Končický z československé tankové brigády. Zdůrazněno bylo i to, že tisíce obyvatel Hlučínska musely narukovat do Wehrmachtu a někteří i do Waffen-SS, což vedlo k vysokým ztrátám na životech.
Bezpečnost na prvním místě
Organizátoři kladli maximální důraz na bezpečnost diváků. Bylo přísně zakázáno vstupovat do bermy Ostravice a za vyznačené zábrany bezpečnostní zóny. Osoby trpící epilepsií, úzkostmi či přecitlivělostí na hluk a světelné efekty byly vyzvány, aby zvážily svou účast nebo použily ochranu sluchu; špunty do uší byly k dispozici. Účast s domácími mazlíčky byla důrazně nedoporučena. Zakázáno bylo také používání dronů a vstup do blízkosti těžké techniky. Diváci byli opakovaně žádáni, aby dodržovali pokyny organizátorů a bezpečnostních složek.
Ukázka, která byla spíše, než přísně režírovaným představením přirovnána k "fotbalovému utkání" plnému nepředvídatelných momentů a reálné techniky, nabídla autentický pohled na válečné střety před 80 lety. Organizátoři na závěr poděkovali všem účinkujícím – klubům vojenské historie, představitelům Rudé armády, Československé samostatné tankové brigády, československým samopalníkům i vojákům Wehrmachtu a pěchotě.
Akce tak nabídla jedinečnou, byť s ohledem na bezpečnost upravenou možnost nahlédnout do válečné reality a připomenout si události, které formovaly dějiny Ostravska.
FOTO:
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
495 krát