Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Live streaming - Alternativní info

Pietní akt na Hrabyni: 79. Výročí ukončení 2. Světové Války

Ve středu 8. května se v Národním památníku druhé světové války na Hrabyni konal pietní akt na připomínku 79. výročí ukončení tohoto globálního konfliktu. Akci, kterou zorganizovalo Slezské zemské muzeum, zahájili v 10 hodin dopoledne a zúčastnilo se jí množství významných hostů.

Mezi přítomnými byl hejtman kraje pan Bělica, starostové z okolních obcí včetně Hrabyně a Opavy, a také zástupci různých organizací a spolků, včetně delegací komunistů z Opavy a Ostravy a delegace KSČM z kraje vedené Josefem Babkou a Ivanem Strachoněm.

Hejtman Bělica ve svém projevu stručně připomenul události, které se odehrály před 79 lety a zdůraznil oběti vojáků i civilistů bez zmiňování konkrétních národností. Program pokračoval pokládáním kytic k sarkofágu, který obsahuje prstí z 26 míst, kde se během let 1939 až 1945 bojovalo. Je důležité připomenout, že při osvobozování Československa padlo na 140 000 sovětských vojáků a dalších více než 400 000 jich bylo zraněno, což představuje daleko největší počet obětí ve srovnání s americkou armádou nebo rumunskou armádou, které se také podílely na osvobozování Československa. Pietní akt byl zakončen odnesením praporů.

Tento pietní akt připomněl nejen oběti a hrdinství našich předků, ale také posloužil jako příležitost k zamyšlení nad hodnotami míru a svobody, které jsou i po desetiletích stále aktuální.

druhá světová válka, Josef Babka, pietní akt, památnik, Ivan Strachoň, Slezské Muzeum

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.