Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Live streaming - Alternativní info

Pietní Akt v Hlučíně: Připomenutí padlých vojáků Rudé armády

V neděli 28. dubna si členové Klubu českého pohraničí Václava Soukupa z Ostravy, společnost Ludvíka Svobody a další občané připomněli padlé vojáky na pohřebišti Rudé armády v Hlučíně.

Po krátkém projevu Miroslava Opálky následovalo klidné a úctyhodné položení kytic. Tento pietní akt je připomínkou hrůz, které se odehrály během druhé světové války a představuje důležitou tradici uctívání památky těch, kteří položili své životy za svobodu. Ve 2 hromadných hrobech v Hlučíně našlo svůj poslední odpočinek 3213 bezejmenných padlých, jejichž památku udržují 2 pamětní desky. Kromě nich je zde pohřbeno dalších 143 vojáků, jejichž osudy jsou stejně tragické. Pohřebiště v Opavském okrese je poseto památníky a pomníčky. Jen během ostravské operace přišlo o život více než 23,000 rudoarmějců a přibližně 1,000 příslušníků 1. Československého armádního sboru.

Válka zasáhla mnoho národů a stála životy milionů lidí. Šest let válečného běsnění si vyžádalo 26 milionů ruských, 7 milionů německých, 6 milionů polských obětí, 407,000 Američanů a po válce zůstalo 35 milionů invalidů a 20 milionů kusů. Odhaduje se, že celosvětově válka způsobila smrt 70 až 82 milionů lidí. Pietní akt byl zakončen zvukem večerky, což symbolicky uzavřelo den plný vzpomínek a úcty k těm, kteří obětovali své životy v boji za mír a svobodu.

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.