Historie

Zdeněk Fierlinger: legionář, premiér a diplomat poválečného Československa
Zdeněk Fierlinger: diplomat, legionář a představitel poválečného Československa
Zdeněk Fierlinger byl výraznou postavou československých dějin – působil jako legionář, diplomat, předseda vlády a dlouholetý parlamentní činitel. Věnoval se jak zahraniční politice, tak i vnitřní organizaci státu. Vzpomínáme na muže, který se zásadním způsobem podílel na utváření poválečného Československa.
Zdeněk Fierlinger, křtěný jako Zdenko Jindřich Eugen Maria, se narodil 11. července 1891 v Olomouci. Pocházel ze středostavovské rodiny, jeho otec působil jako středoškolský učitel. Po absolvování gymnázia odešel do Ruska, kde ho zastihla první světová válka. Vstoupil do československých legií, v jejichž řadách působil jako důstojník a velitel čety tzv. sokolské komandy. Bojoval mimo jiné u Zborova a za statečnost byl vyznamenán ruským rytířským řádem sv. Jiří.
Po návratu do Československa nastoupil do diplomatických služeb. Postupně působil jako vyslanec v Nizozemsku, Rumunsku, USA, Švýcarsku a Rakousku. V roce 1924 vstoupil do Československé sociálně demokratické strany dělnické, jejímž aktivním členem zůstal i v období meziválečné republiky. V letech 1937–1939 a 1941–1945 byl vyslancem a následně velvyslancem Československa v Sovětském svazu.
Předseda první poválečné vlády
Po osvobození Československa byl 5. dubna 1945 jmenován předsedou první poválečné vlády Národní fronty. Tato vláda, známá jako Košická, fungovala až do července 1946. Fierlinger zastával rovněž funkci předsedy Československé sociální demokracie, jejímž levicovým proudem usiloval o užší spolupráci s Komunistickou stranou Československa.
Po volbách v roce 1946 se stal místopředsedou vlády Klementa Gottwalda, v roce 1948 krátce působil jako ministr průmyslu. Následně vykonával řadu dalších státních funkcí: v letech 1948–1953 byl místopředsedou vlády, v letech 1953–1964 předsedou Národního shromáždění. Současně byl také členem předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa.
Parlamentní a spolková činnost
Fierlinger se dlouhodobě angažoval i ve společenských organizacích. Od roku 1951 působil jako místopředseda a od roku 1964 jako předseda Ústředního výboru Svazu československo-sovětského přátelství. V roce 1968 vedl delegaci Národního shromáždění, která navštívila velvyslanectví Sovětského svazu po vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa.
Ve volbách v roce 1969 byl zvolen poslancem Federálního shromáždění. Ve svých funkcích působil do začátku 70. let.
Ocenění a závěr života
Za svou veřejnou a státní činnost obdržel Zdeněk Fierlinger dvakrát Řád Klementa Gottwalda – za budování socialistické vlasti (v letech 1955 a 1961). Čestné občanství mu udělila mimo jiné města Praha, Třebíč a Moravské Budějovice.
Zemřel 2. května 1976 v Praze ve věku 84 let. Pohřben je na Ústředním hřbitově v Olomouci-Neředíně. Jeho synovcem byl výtvarník a animátor Paul Fierlinger, mezi příbuzné patřil také atlet a odbojář Evžen Rošický.
-
Kategorie
Historické milníky a osobnosti. -
Hity
27 krát