Historie

Babice 1951: Ozbrojený útok na školu skončil smrtí tří funkcionářů MNV
Večer 2. července 1951 došlo v obci Babice na Třebíčsku k útoku na členy místního národního výboru. Tři funkcionáři byli zastřeleni, jeden zraněn. Událost, známá jako Babice, spustila rozsáhlou bezpečnostní akci a následné soudní procesy. Případ měl kořeny několik měsíců před samotným útokem, kdy se v kraji začaly objevovat zprávy o skupině v ilegalitě vedené Ladislavem Malým.
Babice 1951: Ozbrojený útok na školu skončil smrtí tří funkcionářů MNV
Předcházela tomu zvláštní návštěva
Celý případ má kořeny několik měsíců před samotnou střelbou. Dne 25. února 1951 navštívil Ladislav Malý, bývalý student gymnázia, svého někdejšího spolužáka, pátera Jana Bulu, tehdy administrátora farnosti v Rokytnici nad Rokytnou. Představil se jako příslušník Sboru národní bezpečnosti a tvrdil, že slouží v Břeclavi.
O den později ovšem změnil svou verzi: prohlásil, že se vrací z ilegální mise v zahraničí, prošel výcvikem ve Vídni a jeho úkolem je – spolu se šesti dalšími muži – osvobodit internovaného pražského arcibiskupa Josefa kardinála Berana a převést ho za hranice. Tvrdil, že se Beran před útěkem chce ještě vyzpovídat – a že právě Jan Bula by měl být tím, kdo zpověď vyslechne.
Bula této verzi zprvu přikývl, ale na doporučení faráře Jana Podveského z Jaroměřic nad Rokytnou kontakt s Malým ukončil. Varování přišlo od Podveského známého, Josefa Ošmery, člena KSČ. Poslední setkání Buly s Malým proběhlo 28. dubna, dva dny nato byl Jan Bula zatčen.
Podobnou nabídku předložil Malý také faráři Václavu Drbolovi v Babicích. I ten kontakt po doporučení Podveského přerušil. Drbola byl zatčen 17. června 1951 na základě výpovědi jiného kněze, P. Opletala z Moravských Budějovic.
Sestavování skupiny a cesty do ilegality
Malý postupně získával nové spolupracovníky. Pomáhal mu nejprve Drahoslav Němec (od 15. dubna do 1. května), později Antonín Plichta starší, který se vyhýbal zatčení. Koncem května se ke skupině přidal také Antonín Mityska, rolník v ilegalitě.
Na přelomu června přiměl Plichta starší ke skrývání celou svou rodinu – včetně synů Antonína a Stanislava. Skupina prováděla menší akce v okolí, zejména noční výstrahy, zastrašování a drobné sabotáže.
Útok na školu
Večer 2. července 1951 se ve škole v Babicích sešli čtyři muži k hospodářské poradě:
-
Tomáš Kuchtík (řídící učitel, předseda MNV a předseda místní organizace KSČ),
-
Josef Roupec (lesní dělník, místopředseda MNV a člen KSČ),
-
Bohumil Netolička (skladník družstva, pokladník MNV a člen KSČ),
-
František Bláha (tesař, předseda Akčního výboru Národní fronty).
Kolem půl jedenácté večer vtrhli do budovy Ladislav Malý a Antonín Mityska, ozbrojeni samopalem a pistolí. Před školou hlídkovali bratři Plichtovi – Antonín a Stanislav. Uvnitř donutili přítomné muže postavit se čelem ke schodům. Když Malý položil otázku, kdo z nich je předsedou KSČ, přihlásil se Kuchtík. Nato zazněla střelba.
Kuchtík, Roupec a Netolička byli na místě usmrceni. František Bláha byl postřelen, ale podařilo se mu dostat na podestu schodiště, kde se ukryl. Útočníci budovu opustili a odešli směrem k nedaleké kapličce.
Manželka Tomáše Kuchtíka, která uslyšela výstřely, přivolala pomoc z okolních domů. Během několika hodin byly mobilizovány složky SNB, armády i Lidových milicí.
Pátrání a zásah v žitném poli
Následující den, 3. července odpoledne, byla skupina vypátrána v žitném poli u Bolíkovic, zčásti za pomoci letadla. Při pokusu o zatčení došlo k přestřelce. Na místě zahynul Ladislav Malý a Antonín Plichta mladší. Stanislav Plichta byl těžce zraněn, ochrnul. Antonín Mityska byl zadržen bez vážnějšího zranění.
Podle některých výpovědí Malý o akci předem informoval Antonína Plichtu staršího, který s ní nesouhlasil. V té době byl již sám v ilegalitě.
-
Kategorie
Historické milníky a osobnosti. -
Hity
60 krát