Zprávy

Hnutí Stačilo představilo návrhy: dostupné bydlení a potraviny bez DPH
Hnutí Stačilo představilo konkrétní návrhy, jak řešit dva zásadní problémy: dostupné bydlení a potraviny bez DPH. Vystoupili experti Vítek Prokop a Jana Bobošíková, kteří popsali sedm kroků k bydlení i způsob, jak zlevnit základní potraviny českého původu.
Stačilo: dostupné bydlení a potraviny bez DPH
Praha – Hnutí Stačilo! uspořádalo tiskovou konferenci, na které představilo svá konkrétní řešení pro dva z nejpalčivějších problémů České republiky: extrémní ceny bydlení a drahota potravin. Konference se zúčastnili novináři osobně i online.
Jak uvedla předsedkyně KSČM a lídryně hnutí Stačilo! Kateřina Konečná, tato témata byla vybrána záměrně. Bydlení je v České republice v přepočtu na paritu kupní síly jedno z nejdražších v Evropě. Přestože o tom všichni mluví, nikdo s tím dosud nic zásadního neudělal. Kritika zazněla na adresu Pirátské strany a pětikoalice, jejichž působení v oblasti bydlení podle hnutí skončilo "očima pro pláč" pro úředníky, stavitele, a hlavně pro lidi, kteří potřebují stavět či bydlet. Současná vláda podle Stačilo! selhala v řešení bytové výstavby a nechrání občany před developery a těmi, kdo na bydlení pouze vydělávají.
Druhým zásadním problémem je drahota v obchodech. Předsedkyně zmínila překvapivý objev premiéra Petra Fialy, že potraviny jsou u nás nejen dražší, ale často v menším balení nebo horším složení. S kumulovanou inflací přes 30 % a bezprecedentním poklesem reálných mezd je cena i těch nejzákladnějších potravin zásadním problémem pro mnohé domácnosti.
Hnutí Stačilo! pro tato témata přivedlo na konferenci své experty. Řešení problémů bydlení a bytové výstavby v České republice, které podle hnutí žádná jiná strana nenabízí, představil Vítek Prokop, lídr hnutí Stačilo! v Plzeňském kraji. Recept na drahé potraviny nabídla Jana Bobošíková, lídryně hnutí ve Středočeském kraji.
Krize bydlení: Přes milion lidí v ohrožení a sedm kroků k nápravě
Vítek Prokop navázal na úvod s tím, že Česká republika čelí závažné bytové krizi již mnoho let, která si vybírá své oběti. Přes 160 000 lidí, včetně 61 000 dětí, žije ve stavu takzvané bytové nouze. Počet těch, kteří jsou ohroženi nevyhovujícími podmínkami nebo ztrátou střechy nad hlavou, je mnohem vyšší a dosahuje až 1,6 milionu lidí. Znepokojivým faktem je, že přes 3 000 dětí vyrůstá na ubytovnách, což formuje jejich budoucnost v ne příliš příznivém prostředí.
Vysoké náklady na bydlení mají podle Prokopa negativní dopady na společnost, včetně snižování porodnosti. Bez dostupného bydlení podle něj nelze mít úspěšnou společnost. Kritika se opět snesla na politické strany, které sice prohlašují bydlení za prioritu, ale postrádají konkrétní výsledky. Strany jako Spolu a Piráti měly podle něj dlouhé roky na řešení, ale představily jen "kupu obecných frází".
Hnutí Stačilo! se místo toho zaměřuje na akci a nabízí sedm konkrétních kroků, které mají "otevřít dveře dostupnému bydlení":
- Zřízení státního stavebního holdingu: Ten by stavěl kvalitní a levné prefabrikované byty.
- Daňová úleva pro družstva a SVJ: Společenství vlastníků jednotek a bytová družstva nebudou platit daň z nemovitosti po dobu pěti let, pokud budou své byty pronajímat za dostupný nájem.
- Veřejný registr obecních bytů: Zřízení registru s jasně viditelným vlastníkem a podmínkami pro nájem. Žadatelé o obecní podporu či pozemek budou muset zveřejnit své skutečné majitele a vazby na politiky, lobbisty či neziskovky.
- Zákaz předprodeje veřejně financovaných bytů: Byt postavený z veřejných peněz nebude možné prodat po dobu 25 let. Při porušení bude hrozit velká pokuta a vrácení podpory.
- Zdanění spekulantů: Ti, kdo hromadí velké množství prázdných nemovitostí, budou zdaněni. Cílem je přimět je k prodeji (návrat na trh) nebo pronájmu.
- Zrychlené povolovací řízení: Zavedení zrychleného procesu pro projekty dostupného bydlení.
- Využití stavebního spoření: Plné využití nástrojů stavebního spoření a zvýšení jeho podpory, kterou současná vláda podle hnutí snížila o polovinu.
Těchto sedm kroků podle Stačilo! vytyčuje cestu k dostupnému bydlení a úspěšné společnosti, za kterou budou neúnavně bojovat v Poslanecké sněmovně.
Potraviny: Česká republika třetí v EU v růstu cen a návrh nulové DPH
Jana Bobošíková se následně věnovala problematice drahých potravin. Zdůraznila, že ceny potravin jsou neúnosné a podle dat Eurostatu je Česká republika na třetím místě v EU v rychlosti růstu cen potravin. Za poslední rok vzrostly ceny o více než 6 %, zatímco evropský průměr přesahuje jen slabě 3 %. Ceny potravin jsou v ČR tahounem inflace, a je proto naprosto nutné s tím něco dělat.
Drahota má přímý dopad na občany: řada lidí si nemůže dovolit kvalitní jídlo. Průzkumy ukazují, že 60 % domácností nahrazuje české kvalitní suroviny levnějšími alternativami. U seniorů je toto číslo ještě vyšší, až 74 %.
Bobošíková ostře kritizovala obchodní řetězce s tvrzením, že "obchodní řetězce nás okrádají". Uvedla, že v některých případech dostane český výrobce jen 25 až 35 % z koncové ceny, zbytek tvoří marže. Domácí potraviny jsou podle ní příliš drahé, zatímco zahraniční jsou levnější, ale horší kvality.
Hnutí Stačilo! nabízí jako řešení zavedení nulové daně z přidané hodnoty (DPH) na základní potraviny českého původu, které jsou zdravé. Tyto tři podmínky jsou klíčové: nulové DPH, základní potraviny českého původu (definice v zákonu o potravinách a tabákových výrobcích) a zdravé potraviny (definice dle vyhlášky z roku 2004).
Tento krok by podle hnutí zvýšil konkurenci, protože i levnější zahraniční potraviny by musely zlevnit tváří v tvář nulové DPH u českých produktů. Cílem není dotace, ale zrušení daní k zvýhodnění domácích výrobců. Lidé by tak věděli, co jedí a kupují, kdo to vyrábí, a nákupem potravin s nulovou DPH by vylepšovali nejen svůj rodinný rozpočet a jídelníček, ale také pomáhali českým pěstitelům a zpracovatelům.
Jana Bobošíková zdůraznila, že tato vláda mohla nulovou DPH na potraviny zavést již před třemi lety, protože od roku 2022 platí směrnice EU, která to umožňuje. Vláda však tuto směrnici využila pouze k zavedení nulové DPH na knihy. Příklady zemí, které nulovou DPH na potraviny využívají, jsou Irsko (testuje od 80. let) a částečně Polsko.
Hnutí Stačilo! provedlo analýzu osmi nejčastěji nakupovaných základních potravin v ČR podle Českého statistického úřadu: chléb, sýr, vepřová pečeně, máslo, šunka, vejce, mléko, jablka a brambory. Spočítali, že kdyby na tyto položky platila nulová DPH již před třemi lety, jednočlenná domácnost (kterých je v ČR nejvíce) by ušetřila 9 000 Kč, a čtyřčlenná domácnost 36 000 Kč. A to pouze na těchto osmi položkách. Položek splňujících kritéria (český původ, zdravá potravina) je podle individuálních EANů v obchodech až 2 000, nebo zhruba 250 druhů.
Aby bylo zajištěno dodržování cen po zavedení nulové DPH, hnutí navrhuje zavedení "cenového semaforu". Tyto ceny již léta eviduje Český statistický úřad, a jde jen o zpřístupnění dat veřejnosti. Hnutí dokonce navrhuje, kdo by se o to mohl postarat – například odbor strategické komunikace Úřadu vlády. Získání dat ze Statistického úřadu by podle nich neměl být problém.
Předsedkyně KSČM poděkovala za pozornost a znovu představila přítomné experty, Vítka Prokopa a Janu Bobošíkovou. Znovu zdůraznila, že jejich návrhy mohly pomoci občanům ušetřit, ale "fialové vládě to bylo úplně jedno".
-
Kategorie
Zprávy -
Hity
210 krát