Zprávy

Odborové fórum zdravotnictví 2025: Vláda mlčí, opozice slibuje změnu
Na odborovém fóru zdravotnictví 2025 se ukázala propast mezi vládou a zaměstnanci. Politici opozice přislíbili podporu požadavkům odborů, vláda nedorazila.
Odborové fórum zdravotnictví 2025: Vláda mlčí, opozice slibuje změnu
Praha – Silná slova zazněla na předvolebním fóru, které svolaly Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů. Cílem bylo představit zaměstnancům z klíčových veřejných sektorů postoje politických stran k otázkám platů, pracovních podmínek i budoucnosti zdravotní a sociální péče. Místo vyvážené diskuse ale vznikla výmluvná scéna: opozice diskutovala, vláda nepřišla.
Kdo nepřišel, dal najevo víc než slovy
Pozváni byli předsedové a představitelé všech relevantních politických stran. Absence vládních lídrů – včetně premiéra Petra Fialy (ODS), Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), Víta Rakušana (STAN) nebo zástupců Pirátů – byla vnímána jako zřetelné gesto. Očekávaný zástupce KDU-ČSL, Václav Pláteník, se nakonec fóra nezúčastnil.
Naopak dorazili předseda hnutí ANO Andrej Babiš, stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan, poslanec SPD Jan Síla, europoslankyně a lídryně hnutí Stačilo! Kateřina Konečná (později vystřídaná Stanislavem Mackovíkem) a Radek Šerfr za SODEM. Všichni se ostře vymezili vůči současné vládní politice a deklarovali podporu požadavkům odborů.
Bilance čtyř let: škrty, ignorace, protesty
Předsedkyně Dagmar Žitníková a předseda Martin Engl představili bilanci uplynulého volebního období. Nešetřili kritikou.
Po nástupu nové vlády bylo podle nich zrušeno navýšení platů pro rok 2022. Zaměstnanci v nejnižší platové třídě, například uklízečky nebo technicko-hospodářští pracovníci, nedostali nic. V úhradové vyhlášce sice zůstaly finance pro zdravotnictví, ale nebyly promítnuty do tarifů.
Stát podle odborů omezil zákonné platby za státní pojištěnce, čímž chybí prostředky ve veřejném zdravotním pojištění. V sociálních službách se podle nich situace stala ještě vážnější – přestože ministr práce Jurečka slíbil navýšení prostředků, většina zaměstnanců změnu nepocítila.
Kritika zazněla i směrem ke konsolidačnímu balíčku. Ten podle odborů dopadl na zaměstnance zvyšováním DPH a rušením daňových výhod, zatímco reálné mzdy kvůli inflaci klesly a nedosahují úrovně z let 2020–2021. Připomenuty byly i protesty mladých lékařů proti navýšení přesčasové práce, které vláda zavedla bez sociálního dialogu a nakonec musela vzít zpět.
Pozitivně naopak odbory hodnotily spolupráci s předchozí Babišovou vládou – zejména během pandemie covidu, při distribuci ochranných pomůcek a navýšení platů ve zdravotnictví.
Jasné otázky, jednotná odpověď
V první části fóra odboráři položili přímé otázky. Na všechny odpověděli přítomní politici shodně. Jednotná shoda napříč politickými spektry přítomných stran – ANO, SPD, Stačilo! i SODEM – podle odborářů ukázala, že změny jsou možné, chybí jen vůle vlády.
Diskuse: Zdravotnictví není byznys
Ve volné diskusi se potvrdily hlavní problémy, na které odbory dlouhodobě upozorňují. Zaznívala slova o podhodnocených podpůrných profesích, přetížených záchranářích, odchodu mladých lékařů do zahraničí, krizi hygienických služeb nebo zastavené reformě psychiatrické péče.
Společným jmenovatelem kritiky byla i privatizace zdravotnictví. Všichni zúčastnění politici se proti ní důrazně vymezili. Zdravotnictví má zůstat veřejnou službou – nikoliv výnosným byznysem. Zazněla i kritika fungování zdravotních pojišťoven, které podle řečníků rozhodují o stovkách miliard bez veřejné kontroly.
Padaly návrhy na změny v úhradovém systému, sjednocení podmínek napříč zařízeními a posílení personálních standardů. Záchranná služba podle zástupců z terénu kolabuje pod tíhou zbytečných výjezdů, které by měli řešit praktičtí lékaři.
Psychická zátěž zaměstnanců, chybějící podpora v náročných profesích a výsměšně nízké nástupní platy byly středobodem dalších vystoupení. Zazněl i návrh zvýšit příspěvek do fondu FKSP z 1 % na 2 % – návrh, který politici většinově podpořili.
Co říkají jednotlivé strany
Hnutí ANO deklarovalo zdravotnictví jako prioritu. Chce řešit nízké nástupní platy, restartovat reformu psychiatrické péče, posílit hygienu i zjednodušit legislativu. Odmítá privatizaci a slibuje změnu valorizace plateb za státní pojištěnce.
SPD požaduje zásadní reformu zdravotních pojišťoven, posílení hygienické služby a rovný přístup k péči. Zdůraznila nutnost řešit přesčasy a složitou situaci pracovníků.
Stačilo! se označilo za přirozeného partnera odborů. Staví se proti liberalizaci a privatizaci, požaduje koncepční změnu ve financování sociálních služeb, posílení domácí péče i důraz na prevenci.
SODEM se zaměřil na pohled pacienta – požaduje limity čekacích dob, vznik nových lékařských fakult a obnovu rezerv léčiv. Kritizuje zaostávání zdravotnictví za zbrojením a chce rovné úhrady za stejnou péči.
Vzkaz odborů: Sliby budeme hlídat
Ačkoliv na fóru chyběla vláda, diskuze s opozicí ukázala, že změna přístupu k zaměstnancům ve zdravotnictví a sociálních službách není nereálná. Odboráři vyjádřili odhodlání pokračovat v tlaku – a připomněli politikům, že na jejich sliby nezapomenou.
-
Kategorie
Zprávy -
Hity
21 krát