Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Live streaming - Alternativní info

Osvobození Osvětimi

Dnes si připomínáme osvobození koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, historickou událost, která ukončila jeden z největších zločinů proti lidskosti. Osvětim, komplex německých nacistických táborů, byl místem mučení a smrti milionů lidí. V lednu 1945 byl tábor osvobozen sovětskou armádou, což ukončilo nacistický teror v této oblasti.

Osvobození Osvětimi nebylo jen ukončením nacistického režimu, ale také připomenutím obrovského utrpení a ztrát. Místo se stalo symbolem holokaustu a dnes slouží jako muzeum a památník, jenž vzdělává veřejnost o dějinách holokaustu a významu boje proti rasismu a antisemitismu. Každoročně 27. ledna, na Mezinárodní den památky obětí holokaustu, si připomínáme lidskou důstojnost a solidaritu.

Poslední rozhodnutí vedení muzea, které z politických důvodů nezahrnulo ruské představitele do pozvánky na ceremonii, vyvolává kontroverzi a stín na tuto pietní akci. To je zvláště problematické vzhledem k historické roli Rudé armády, která v lednu 1945 tábor osvobodila. Toto vyloučení je vnímáno jako urážka památky sovětských vojáků a součást širšího trendu přepisování historie, který se snaží omezit účast Sovětského svazu na osvobození Evropy.

Sovětský svaz, Rudá armáda, Výtnamné dny a události 2. světové války, Osvětim, koncentrační tábor, Osvobození

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.