Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

ČT nezvládla poslední debatu: SPOLU tam mělo přesilovku

ČT nezvládla poslední debatu: SPOLU tam mělo přesilovku

Vyvrcholením předvolební kampaně před volbami do Evropského parlamentu, které proběhnou tento víkend, měla být debata superlídrů na veřejnoprávní ČT. Tato debata však selhala hned v několika zásadních ohledech. Největším problémem bylo, že žádný z přítomných politiků do Evropského parlamentu nekandiduje. Tento fakt se stal terčem kritiky na sociálních sítích i mezi politickými komentátory.

Nesprávný výběr hostů

V debatě, která měla být vyvrcholením předvolební kampaně, se objevili předseda Pirátů Ivan Bartoš, premiér Petr Fiala (ODS), 1. místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, předseda SPD Tomio Okamura, předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a Vít Rakušan, předseda hnutí STAN. Ani jeden z nich však do Evropského parlamentu nekandiduje. Tento fakt se stal terčem kritiky na sociálních sítích i v médiích.

Ohlasy na sociálních sítích

Na sociálních sítích se okamžitě objevily kritické reakce. Publicista Michal Sirový napsal: „Poslední velká debata před zítřejšími volbami do Evropského parlamentu na ČT. Účastní se jí: Bartoš, Fiala, Havlíček, Jurečka, Okamura, Pekarová Adamová, Rakušan. Víte, co mají všichni společného? Ani jeden z nich nekandiduje. Tohle podle mě ČT nezvládla...“

Podobně se vyjádřil i exministr financí Miroslav Kalousek, který kritizoval nesoulad mezi přítomnými politiky a skutečnými kandidáty do EP: „Bude Alexandr Vondra (ODS) v EP hlasovat tak, jak říká Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09)? Opravdu si Tomio myslí, že oportunista Mach bude naplňovat program SPD?“

Nespravedlivé zastoupení

Další problém, který vzbudil pozornost, bylo výrazné zastoupení koalice SPOLU. Jak poznamenal komentátor Jindřich Šídlo: „Pokud to má být o těchhle volbách, proč tam má SPOLU 3 lidi?“ Tento nespravedlivý formát ještě více podkopal důvěru v objektivitu debaty.

Kritika odborníků

Komentátor Hospodářských novin, Honzejk, rovněž poukázal na problematický formát debaty: „Dramaturgii debaty na ČT24 nechápu. Jsou to eurovolby, nemají tam být lídři partají, kteří nekandidují, ale lídři jednotlivých kandidátek.“ Honzejk také upozornil na absenci kandidátů jako je Kateřina Konečná či Robert Šlachta, kteří mají reálnou šanci překročit pětiprocentní hranici.

Mediální expert Vadim Petrov kvůli jednání televize podává podnět na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, protože podle něj došlo k porušení zákona. „Klíč pět na dva je velká předvolební manipulace ČT. Debata podle klíče stran a hnutí v Poslanecké sněmovně se vůbec konat neměla. Za prvé upřednostňuje strany, které ve sněmovně už jsou a za druhé jednoznačně favorizuje koalici SPOLU, která z hlediska voleb do EU představuje jen jeden subjekt, ale ČT jí poskytla možnost o hlasy bojovat třemi.“

Politická kritika

Poslanec Patrik Nacher (ANO) debatu komentoval slovy: „A těch posledních 30 vteřin v debatě na České televize podtrhlo absurdnost a skandální dramaturgii pořadu,“ poukázal na fakt, že politici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL měli možnost třikrát vyzvat lidi, aby volili koalici SPOLU.

Poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová dodala: „Pět proti dvěma! Nesmyslné. Od ČT totálně nefér.“ Přesto si podle ní její stranický kolega Havlíček v debatě se svými protivníky poradil: „A přesto si je všechny Karel Havlíček namazal v debatě na chleba. Premiér jen koktal a urážel ho, na víc se nezmohl. Klobouk dolů, Karle, jsi borec.“

Reakce odborné veřejnosti

Advokát Michal Hašek ze strany PRO kritizoval debatu slovy: „Totální chucpe ČT den před volbami do Evropského parlamentu. Debata maskovaná do nesmyslu o ‚vztahu národní a evropské politiky‘, ve které vystoupí pět předsedů vládních stran, i když kandidovali pouze ve 2 koalicích, a s nimi zástupci pouze 2 sněmovních opozičních stran, bez možnosti účasti jiných volebních subjektů, to je už skutečně nepřijatelné ohýbání mediální i volební legislativy a zneužití údajného média veřejné služby ve prospěch stran stávající vládní koalice. Oni už tu objektivitu ani nepředstírají!“

Selhání ČT

Česká televize, jako veřejnoprávní médium, by měla zajišťovat vyvážené a spravedlivé informace pro své diváky. Výběrem hostů, kteří nekandidují do Evropského parlamentu, a nespravedlivým zastoupením koalice SPOLU však ČT selhala. Místo toho, aby poskytla prostor skutečným kandidátům a relevantním diskusím, nabídla divákům debatu, která neměla reálný vliv na volby do EP.

Poslední debata na ČT před volbami do Evropského parlamentu byla zklamáním. Nesprávný výběr hostů, nespravedlivé zastoupení koalice SPOLU a kritika odborníků i politiků podkopalo důvěru veřejnosti v objektivitu a profesionalitu veřejnoprávní televize.

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.