K Komentáře

Dav účastníků demonstrace Česko proti válce 2025 na Staroměstském náměstí, vlajky České republiky, pohled k Týnskému chrámu

Česko proti válce 2025: Národ se probouzí. Mír, pravda a suverenita místo války a bruselských nařízení

Tisíce lidí se zúčastnily akce Česko proti válce 2025. Shromáždění vyzvalo k míru, ukončení konfliktů a návratu k suverenitě.

Česko proti válce 2025: Tisíce lidí volaly po míru a změně

 

Na Staroměstském náměstí v Praze se ve středu 8. května 2025 uskutečnilo celonárodní setkání s názvem „Česko proti válce 2025“, konané u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. Akce, kterou podpořily různé vlastenecké a opoziční subjekty, přilákala tisíce lidí z celé republiky. Hlavními tématy demonstrace byly odmítnutí války, požadavek mírové diplomacie, kritika současné vlády i výzvy k ochraně historické paměti a národní suverenity. Na pódiu vystoupili zástupci parlamentních i mimoparlamentních stran, veřejně známé osobnosti i experti. Atmosféru podtrhla výzva k občanské aktivitě a důraz na potřebu demokratické změny prostřednictvím podzimních voleb.

Hlavním hostem a prvním řečníkem na pódiu byl pan Tomio Okamura, předseda SPD. Oslovil shromážděné jako „rodinu přátel, kteří nezapomněli historii, jako rodinu Čechů a Moravanů, kteří odmítají válku, kteří chtějí mír“. Zdůraznil, že přítomní nechtějí „totalitáře, kteří dnes sedí ve vládě a kteří pracují pro likvidaci naší republiky a tradiční Evropy“. Ocenil odvahu přítomných, protože „přijít dnes není samozřejmost“. Kritizoval současné vládnoucí elity, že se „spolčují s potomky banderovců, kteří oslavují ty, kdo vraždili Čechy a Slováky ve válce s německými nacisty“. Poděkoval těm, kdo naši zemi a vlast osvobodili od hitlerovských nacistů a jejich kolaborantů, a vyjádřil velkou úctu všem, kdo za naši svobodu padli – Čechům, Moravanům, Rusům, národům tehdejšího Sovětského svazu nebo Rumunům. Připomněl oběti, statečnost, odvahu a sílu bojovat za vlast a poděkoval těm, kteří za nás bojovali. Apeloval, aby současné generace jejich oběti a památku nezneuctily zapomenutím jen proto, že se to hodí současným vládním elitám a bruselským ideologům. Popsal současnou situaci tak, že se lidé bojí říkat své názory a vládní establishment se je snaží zavírat za jiný názor. Vyjádřil přesvědčení, že letošní volby jsou správnou příležitostí k demokratické změně. Připomněl, že boj proti totalitní nesvobodě a diktatuře, za který bojovali předci, „bohužel i dnes stojí před námi“. Poselství jejich boje neskončilo, proto je třeba chránit naše svobody, republiku a její svrchovanost a nedopustit žádnou válku ve prospěch jakékoliv cizí mocnosti. Vyjádřil přesvědčení, že padlí sovětští, američtí, francouzští, českoslovenští a další hrdinové by si jistě nepřáli další zbytečnou válku, zvláště „pro zkorumpované šílence v politice“, a vyzval, aby šli do ringu oni a normální lidi nechali z jejich válek vynechat. Zdůraznil, že „mír se opravdu musí bránit“ a že ti, co války vyvolávají, sedí v teple svých kanceláří a nejsou v zákopech, jen „těží z nenávisti, kterou vyvolávají“. Znovu poděkoval za odvahu s tím, že každý, kdo je proti válce a veřejně to dá najevo, je hrdina.

Dalším řečníkem byl pan Jindřich Rajchl, předseda strany Právo Respekt Odbornost. Poděkoval vlastencům z celé republiky, kteří vážili cestu, a vyjádřil velkou radost z pohledu na náměstí zaplavené českými vlajkami. Připomněl 80 let od skončení nejničivějšího konfliktu v dějinách – druhé světové války. Konstatoval, že osm desetiletí života v míru by mělo být jasným imperativem, že mír je dar a ne samozřejmost a musíme si ho vážit. Mír podle něj není trvalý stav, nýbrž každodenní práce, za kterou musíme znovu bojovat – nikoliv zbraněmi či nákupem tanků, ale moudrostí, diplomacií a budováním vzájemného respektu a porozumění mezi národy Evropy a světa.

Válku podle něj ukončili nejen ti, kteří vzali zbraň proti německému nacismu, ale i ti, kteří bojovali proti lži, nenávisti a manipulaci – věcem, které prostupují společností i dnes. Vzdal hold a poděkoval těmto lidem, díky nimž můžeme žít ve svobodě. Vyzval k závazku bojovat se stejnou vervou proti nové formě fašismu, který se prý „plíživě šíří Evropou“, je sofistikovanější než ten německý nacistický a „šíří se z centra moci fanatických sociálních inženýrů z Bruselu“. Vyzval k tomu, aby se těmto projevům řeklo „dost“ – dost problémů a dost totality.

Poděkoval československým vojákům bojujícím na obou frontách, domácímu odboji, západním spojencům za druhou frontu a urychlení pádu nacismu. Zvlášť podtrhl, že nesmíme zapomenout a stydět se poděkovat Rudé armádě Sovětského svazu a jejím spojencům, kteří měli lví podíl na našem osvobození – bez nich bychom zanikli. Každý, kdo popírá jejich dopad, je prý hlupák.

Kritizoval, že zatímco bývalý režim opomíjel roli amerických vojsk, dnes po roce 2022 „pětikoaliční politici se stejnou hloupostí a naivitou zkreslují a snižují význam Rudé armády při osvobození naší země“. Označil zemi ničící památníky hrdinů za zemi, kde vládne nevděk, a dodal, že nechce, aby Česká republika byla takovou zemí, ale aby projevila vděk všem, kdo pomohli osvobodit se od nacismu.

Nový trend nazývat osvobození Rudou armádou okupací podle něj v minulosti zastávali pouze veřejně známé osobnosti jako nacistický kolaborant Emanuel Moravec, Danuše Nerudová a Otakar Foltýn. Zařadil tyto tři osoby do jedné kategorie – jsou to prý lháři, manipulátoři a zrádci českého národa.

Připomněl, že historie učí, že zbrojní závody nepřinášejí mír. Přesto jsme podle něj svědky, jak mnozí přihlížejí – a někteří dokonce tleskají – novým závodům ve zbrojení, kdy veřejné peníze v řádech desítek miliard korun mizí v kapsách zbrojařských korporací místo toho, aby šly na školy, byty či zdravotnická zařízení. Zdůraznil, že znovu investujeme do války, ne do míru, a to se musí změnit.

Připustil, že svět není bezpečné místo, ale mír podle něj neroste z vojenských rozpočtů, nýbrž z diplomacie, porozumění a snahy vybudovat respekt mezi národy. Každá koruna investovaná do tanků místo do učebnic je korunou proti budoucnosti dětí. Sledujeme prý umělé šíření strachu a rozbíhání kol militarizace. Vyzval společně zvolat: „Ne válce! Ne zbrojení! Ne militarismu! Ale ano míru a spolupráci mezi národy!“ Vybízel k boji proti strachu, nenávisti a válce.

Citoval o muži, který chtěl mít na náhrobním kameni vytesáno: „Ten, který udržel mír.“ Tvrdil, že Petr Pavel, Petr Fiala a Jana Černochová budou mít v historii zapsáno, že „prodloužili utrpení lidí a válku – ti, kteří selhali“. Obvinil je z toho, že úplně pomohli „zalézt“ do konfliktu a posílají peníze do „bezedné kyjevské díry“, kde je rozebrali oligarchové spříznění s tamějším režimem. Z tohoto místa jim vzkázal: „Selhali jste!“

Vyjádřil, že sami neodejdou, protože jsou zbabělí. Slíbil udělat vše pro to, aby prohráli podzimní volby a nesli odpovědnost za zločiny proti národu. Prohlásil, že pokud dostanou důvěru, zastaví zbrojení, rozkrádání veřejných rozpočtů a přestanou zatahovat zemi do války. Slíbil vrátit zemi důstojnost, bezpečnost, mír, prosperitu a smysl pro vlastenectví. Deklaroval, že občané České republiky budou na prvním místě – ne Ukrajina, Brusel ani ukrajinští migranti. Slíbil, že občané se nebudou cítit jako cizinci ve vlastní zemi. Zopakoval, že je nejvyšší čas na změnu. Vyjádřil naději, že za několik měsíců dostane země šanci řešit své problémy odborně a zodpovědně a začne se budovat země pro děti a vnoučata – což je závazek padlým před 80 lety.

Přivítána byla i ekonomka paní Markéta Šichtařová, která oslovila starší generace pamatující 60. a 70. léta. Popisovala, jak se v různých dekádách strašilo v médiích: v 60. letech jadernou apokalypsou, v 70. letech dobou ledovou, dojitím ropy a energií v Evropě, v 80. letech AIDS, v 90. letech ozónovou dírou, od roku 2000 globálním oteplováním a změnou klimatu. Zmínila i strach z covidu, mrazáky na mrtvoly a zákazy v roce 2020, a strach z války v Evropě a jaderných zbraní od roku 2022. Kritizovala, že tyto strašáky zázračně zmizely ve stejný den, kdy se v novinách objevila válka, a že Green Deal a globální oteplování jsou podle ní největší podvod s cílem, aby lidé mlčeli, báli se a platili.

Když podle ní mnoho lidí prohlédlo Green Deal, bylo prý potřeba vymyslet nový strach – to, že nás za pár let obsadí Rusko. To je podle ní jen záminka, abychom se báli, zbrojili a platili. Skutečnou zárukou bezpečnosti je prý nedělat si nepřátele – v Americe, Rusku, na Slovensku, v Maďarsku ani nikde jinde. Konstatovala, že dobrá diplomacie vypadla z kolejí a zůstala jen propaganda. Strach je podle ní jen způsob, jak držet společnost pod kontrolou, umlčet ji a donutit platit za zbrojení. Vyzvala k odmítnutí strachu a propagandy a k přihlášení se ke svobodě mluvit.

Po ní vystoupil pan Radim Fiala, místopředseda SPD. Vyjádřil velkou radost z možnosti vystoupit v tento sváteční den. Připomněl, že před 80 lety skončila světová válka, náš národ byl na straně vítězů, ale zaplatil těžkou cenu – více než 55 milionů životů vyžádaných válkou rozpoutanou nacistickým Německem a jeho spojenci. Nikdy dříve národ nečelil takovému nebezpečí faktické likvidace. Dnes jsme zde díky spojenému úsilí především Sovětského svazu, USA, Velké Británie a jejich spojenců, a také díky obětem československých vlastenců. Zaslouží si úctu všichni, kdo bojovali za přežití národa.

Zopakoval, že je trapné, když se před rokem 1989 zapomínalo na hrdiny, a stejně tak je trapné, když se dnes opomíjí osvobození. Uvedl konkrétní počty padlých: 140 000 sovětských vojáků, stovky amerických, desítky tisíc rumunských a 25 000 československých vojáků, partyzánů a hrdinů odboje. Připomněl 200 000 československých občanů – obětí rasových a protižidovských zákonů. Kdo na tato fakta zapomněl, je podle něj hlupák. Kdo je překrucuje, je darebák. Tyto oběti umožnily přežít a znovu budovat státnost.

Konstatoval, že svět je po 80 letech opět plný nebezpečí a naše země má na výběr: podporovat válku a násilí, nebo usilovat o mír, který je existenční záležitostí. Globální konflikt v Evropě by byl tragédií s obrovskými obětmi. Přesto jsou média plná útoků na každého, kdo nechce válku a chce mír. Není pacifista za každou cenu, ale pro bezpečnost země a mír musíme podle něj mnohé odpracovat. Mír nepřichází sám, je nutné podporovat dialog velmocí vedoucí k ukončení konfliktů. Je třeba budovat dobré vztahy se sousedy.

Zdůraznil, že je nutné ukončit konflikt na Ukrajině a jasně říci, že ho může ukončit pouze dohoda USA a Ruska. Tato dohoda se nemusí líbit, ale nemá alternativu kromě eskalace a globální války v Evropě. Takový vývoj podle něj může podporovat jen blázen nebo ten, kdo neví, co je válka. Kritizoval strašení a přesvědčování, že země musí zbrojit nákupem zbraní ze zahraničí, což podle něj rozvíjí kolotoč zbrojařských kšeftů placených z daní občanů ve stamiliardách. Peníze prý odtékají ze země pod záminkou bezpečnosti.

Armáda je podle něj v těžké krizi, za kterou mají odpovědnost stejné politické strany organizující „divoké zbrojařské hony“. Není proti řešení krize armády, ale nutná je restrukturalizace a personální stabilizace. Pokud kupovat zbraně, tak především od českých firem, aby zisk zůstal v zemi. V prvé řadě je prý nutná změna vlády. Popisoval ohrožení České republiky neschopností vlády: ekonomická stagnace, dluhy, neefektivní státní správa, dotační ekonomika ztrácející konkurenceschopnost. Mladí lidé podle něj nemají perspektivu bydlení ani založení rodiny.

Kritizoval Evropskou unii za „šílenou energetickou politiku“ vedoucí k nedostatku a zdražování energie. Nesmysly Green Dealu prý zdražují vše a ždímají peníze z lidí a firem. Vláda prý nic neřeší – a kdo ji kritizuje, je označen za Putinova agenta. Podle něj jde o stejný postup jako za minulé totality, kdy se lidé mediálně ničili, obviňovali z extrémismu, nebo dokonce kriminalizovali a zakazovali.

Věří, že za několik měsíců dostane země šanci, vláda se změní a přijde možnost řešit problémy odpovědně a odborně. Závazkem padlým je podle něj začít budovat zemi pro naše děti a vnoučata.

Paní Zuzana Majerová, předsedkyně Trikolory, pozdravila shromáždění, včetně Moravy a Slezska. Uvedla, že hlavním důvodem setkání je oslavit osvobození od německé okupace, ne to, co prý tvrdí někteří ministři či pan Foltýn. Jsou proti válce, protože ta přináší utrpení, ničení a smrt. Připomněla, že se říká, že první obětí války je pravda, a dodala, že druhou obětí jsou nevinní lidé na obou stranách barikády.

Připomněla miliony obětí druhé světové války a 144 000 padlých na našem území – rudoarmějců, Rumunů a dalších národností. Všichni padlí si podle ní zaslouží úctu, protože každý má v rodině někoho, kdo položil život, aby dnes mohli žít. Zdůraznila, že žijeme v míru díky nim. Druhým důvodem je uctít památku všech obětí. Třetím důvodem je říct „dost“ vládě, která nás neustále zatahuje do konfliktu, který není náš. Vyzvala k tomu, aby společně zvolali: „My chceme mír!“

Zmínila slavný citát o míru: „Napřed tě ignorují, pak se ti smějí, pak proti tobě bojují (to je naše fáze) a pak vyhraješ (to je naše hra).“ Dodala, že letos v září si „zahrajeme“.

Pan Petr Žižka, režisér a choreograf, uvítal Čechy, Moravany, Slezany, Slovany a lidi z domova. Vyjádřil radost z počtu účastníků a jejich energie. Potvrdil, že hlavním důvodem setkání je oslavit 80. výročí ukončení druhé světové války – jedné z největších hrůz – a s ohledem na miliony obětí cítí, že musí udělat vše pro to, aby se nic podobného neopakovalo a aby byl mír.

Vnímal setkání jako symbolický moment, kdy každý klade ruku na pomyslné kormidlo, aby za pár měsíců razantně otočili a změnili destruktivní kurz vlády. Přítomní si podle něj přejí přivést zpátky skutečné principy demokracie, práva, svobody, odpovědnosti, humanity a úsměvného zeleného rozumu. Země se prý potřebuje nadechnout, posilovat, žít – a chce mír.

Zazpíval svou píseň „Válka a mír“, kterou tvořil před rokem a která zazněla už na předchozí demonstraci. Píseň nezmiňuje jen válku zbraní, ale i další války, kterým jsme vystaveni, a které mají společný jmenovatel – zasít do společnosti permanentní strach, protože strach je nejlepší nástroj manipulace. Agenda covidu a eskalující události jsou podle něj založeny na velké lži.

Citoval Karla Čapka, že „každá lež je útokem na bezpečnost světa“, a dodal, že „bez pravdy není mír a bez míru není tam“ – pravděpodobně měl na mysli klid nebo stabilitu. Připomněl mnoho lidí, kteří hledali pravdu, stáli za ní, bojovali a umírali. Jejich patronem je podle něj Jan Hus, který „mohl popravdě vyprávět“. Vyjádřil, že je rád, že je Hus dnes s nimi (odkaz na sochu), a věří, že se za ně nestydí.

Ve své písni zmínil válku proti inflaci, válku proti Green Dealu, válku proti placení, válku proti lidem vedenou podle „great setu“ – pravděpodobně míněno „Great Reset“ – Schwaba z Davosu, progresivismu, verbalismu a liberalismu.

Shromáždění přijalo zdravici od prezidenta republiky pana Miloše Zemana, kterou přečetla moderátorka. Prezident vzkázal, že se domnívá, že v dnešní době nelze mlčet a nelze být zbabělý. Je podle něj třeba protestovat proti těm, kdo zemi ochuzují a snižují životní úroveň občanů kvůli vlastní neschopnosti při řízení státu. Popřál shromáždění mnoho úspěchů.

Pan Jaroslav Foldyna, poslanec SPD, pozdravil přítomné a připomněl, že se sešli 8. května, v den vítězství nad německým nacismem. Chtějí podle něj ukázat, že jsou připraveni bránit demokracii, která dnes kriminalizuje myšlení a zakazuje svobodu slova. Kritizoval zákaz německého fašismu (patrně myšlen nacismus) a prohlásil, že „je vyhodí a nemůžou přijít do Evropy“. Označil to za hanbu, a přestože si z toho lidé dělají legraci, je to podle něj vážná věc.

Citoval příspěvek z internetu o Evropské unii: ti, kdo jedou 9. května do Moskvy slavit Den vítězství, by měli být vyloučeni nebo nepřijati do EU, a všichni v EU, kteří měli vlastní divizi, budou vyhozeni. Uzavřel to slovy: „Dáme jim Den vítězství“ a že jim to na podzim „opepří“.

Senátorka paní Jana Zwyrtek Hamplová pozdravila Staroměstské náměstí a všechny v Čechách a na Moravě. Konstatovala, že každá obec má svůj příběh osvobození a podivila se nad tím, co se dnes děje za „Havlíčkovy vlády“ (pravděpodobně míněno Fialovy), s odkazem na vyprávění své babičky ze Sudet. Řekla, že se křižuje a říká si: „Dost toho už bylo.“

Pozdravila rodiče, kteří milují své děti a zemi – svůj domov. Připomněla, že vše už tu v podstatě bylo: rozhodovalo se o nás bez nás, říkaly se lži, diktovalo se, co nebyla pravda. Vyzvala k tomu, abychom neopakovali stejné chyby, poučili se a toho, kdo neumí dobře zvládnout zemi, vyprovodili. Řekla, že bojuje za Českou republiku a všechny, co tu žijeme, a vadí jí, když se země prodává jinam a ti, co by ji měli chránit, bojují za někoho jiného.

Vyzvala: „Vezměme si zpět Českou republiku a svůj domov.“ Konstatovala, že řečníci před ní řekli vše podstatné a že všichni na náměstí si myslí to samé. Není tu prý za politickou stranu ani kampaň, ale bojuje za svůj drahý domov, který se naučila milovat. Vyzvala k tomu, abychom bojovali i za svou vlast. Má prý pocit, že bojují více oni „podhradí“ než ti na Hradě.

Připomněla heslo z dob po roce 1989: „Bojujme za to.“ Vzkázala do všech koutů České republiky: „Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď?“ Vyzvala k obraně země pro děti a budoucí život. Těm, kdo dosud nepochopili, prý na podzim zásadně řeknou, že už tam nemají co dělat – ne kvůli značce, ale kvůli tomu, co dělají. Prohlásila, že dělá vše, co může, aby bojovala za to, co z pódia zaznívá – za Českou republiku a náš domov.

Dalším řečníkem byl pan Petr Drulák, expert na mezinárodní vztahy a politiku. Připomněl hrdinství osvoboditelů a konstatoval, že pokud by nebylo hrdinné sovětské armády, nebyl by dnes český národ. Poděkoval také Rumunům, Američanům a dalším. Kritizoval ty, kdo dnes tvrdí, že z východu nikdy nepřišlo nic dobrého. Zdůraznil, že ze západu přišla válka a smrt, z východu osvobození a mír. Označil ty, kdo tvrdí opak, za hanbu.

Připomněl, že Češi jsou středoevropský národ se dvěma plícemi – východní a západní – a pokud chce být zdravý, musí dýchat oběma. Vzpomněl hrdinství našich předků – dědů a pradědů –, kteří bojovali za svobodu proti nacistické říši v zahraničních armádách i domácím odboji. Dokázali, že Češi umí bojovat.

Položil si otázku, co je vedlo k hrdinství. Nebylo to prý progresivismus, obrovské hodnoty ani liberalismus. Bylo to jejich vlastenectví, které je dnes podle něj posmívané a pošlapávané. Národ prý vlastenectví prokazoval v těžkých dobách a nebál se, ale to neznamená hrnout se do válek – a rozhodně ne do válek za cizí zájmy.

Kritizoval „fialové lháře“, kteří se nás dnes podle něj snaží zatáhnout do války.

Prohlásil, že nelze spoléhat na vládu – musí se změnit režim. Signál o změně režimu je podle něj reálný, protože je tu takové množství vlastenců. Věří, že zvítězí spolu se spolkem Svatopluk a lidmi dobré vůle.

Přivítán byl pan Libor Vondráček, předseda strany Svobodní. Přivítal přítomné s tím, že květen je lásky čas a že přišli z lásky k České republice. Poděkoval organizátorům a konstatoval, že přicházejí z lásky ke svobodě, míru a suverenitě – aby už nikdy cizí moc na našem území nevládla.

Připomněl, že naši předci i osvobozenecké armády položili život za svobodnou a nezávislou Československou republiku. Položili ho, aby budoucím generacím umožnili se sejít. Poděkoval jim a zdůraznil, že jejich oběť nebyla za samozřejmosti.

Vyzval k minutě piety za všechny padlé – sovětské, americké, rumunské, belgické vojáky i ty z pražského povstání. Zopakoval, že první obětí války je pravda, a že přítomní přišli z lásky k pravdě. Řekl, že oni pravdu znají a nikdo jim nemusí říkat, kdo je osvobodil. Vědí to – a jsou tu, aby řekli, že vědí, jaká je pravda, a budou za ni bojovat, protože pravda nesmí být ohýbána jako v posledních měsících.

Ukázal „komunikační kartičku“ a řekl, že s těmi, kteří vnucují překroucenou pravdu, udělají totéž ve volbách 2025 (pravděpodobně myšleno letošní volby) – tito lidé podle něj musí zmizet z vlády a z veřejného života České republiky. Vyzval: „Ať žije svoboda a ať žije republika!“

Pan Miroslav Havrda, místopředseda strany Svobodní, pronesl krátkou zdravici. Připomněl, že stál na této tribuně již 10. ledna 2021, kdy začali bojovat proti covidové totalitě. Jako lékař zdůraznil, že nejcennější je zdraví, ale dodal, že zdraví je „absolutně na nic, pokud bude válka“.

Řekl, že skutečně nechce, aby mladí lidé a vojáci byli posíláni na hranici mezi Ruskem a Ukrajinou v rámci „koalice ochotných“, a že nic takového nedovolí. Poděkoval a vyzval k účasti ve volbách.

Za zástupce zemědělců vystoupil pan Jaroslav Šaroch. Pozdravil z českého venkova a popsal zemědělce jako konzervativní, ale citlivé na dění ve společnosti. Vyjádřil radost ze setkání občanské společnosti, která chce říct informace a varování před tím, co současná vládní garnitura podle něj dělá na venkově.

Vyzval přítomné, aby při volbách mysleli i na produkční zemědělce, kterých je jen 1,5 % občanské společnosti, ale vyrábějí 85 % potravin. Jejich dřina prý umožňuje ostatním žít a jsou tak produktivní, že uživí ostatní, pokud je společnost bude podporovat.

Konstatoval, že cestou k míru rozhodně není rozbíjení starých, nepotřebných zbraní, aby se mohly vyvíjet nové pro další použití. Zdůraznil, že nepotřebují rozflákat zbraně na svých ukrajinských přátelích.

Popsal, že současná vláda podle něj zkouší „rozebrat to, co vás živí“. Politiku vlády označil za zradu, která rozvrací hospodaření a přerůstá do zneužití veřejných financí určených pro dobro občanské společnosti. Používají se prý na „rozorání“ jedné skupiny vlastníků ve prospěch jiné.

Prohlásil, že se rozhodli bránit a sjednotit. Zmínil, že v parlamentu je „vyvedla panská jednota“ a nepustila do výboru. Kritizoval někoho, koho nejmenoval, ale zmínil ho v souvislosti s teologickým vzděláním a pomocí potřebným – prý byl dosazen, aby vládl zemědělství, a přitom je učen, jak zemědělce zničit. Podle něj je cílem vlády zemědělce „ministrovat“ – tedy ničit. Jsou prý hrdí odborníci a nepotřebují vládní administrativu.

Kritizoval systém dotací – spíše kompenzačních plateb, které jsou nižší než jinde – a vyjádřil obavy z ovládnutí. Bojovali prý i právní cestou – podali ústavní stížnost, v níž jim řekli, že soukromé vlastnictví chrání Ústava. Ústavní soud jim ale podle jeho slov sdělil, že je to věc politiky a voleb.

Proto vyzval k účasti ve volbách, aby se politika změnila a mohli nadále hospodařit na českém venkově.

Po projevech řečníků byli všichni pozváni na pódium, aby společně zazpívali státní hymnu. Moderátorka jmenovitě pozvala předsedu SPD Tomia Okamuru, Radima Fialu, Jindřicha Rajchla, Zuzanu Majerovou, Jaroslava Foldynu, Libora Vondráčka, Miroslava Havrdu a Jaroslava Šarocha. Zmínila, že se sešly čtyři subjekty, které daly „do holportu svoje síly, aby ukončily řádění té pro Fialy a jeho vlády“. Upřesnila, že jich je pět: SPD, Trikolora, Svobodní, PRO a Občané České republiky.

Mají prý nabídku pro všechny a zastávají názor, že manželství je svazek muže a jedné ženy. Pokud chtějí lidé vrátit zemi důstojnost, čest a svobodu, mají přijít k volbám a dát jim příležitost. Zaznělo zvolání: „Zastavme krádež a zradu!“ a poděkování za slovenskou národní hymnu – pravděpodobně jako výraz bratrství.

Na závěr zaznělo, že je nabídnuto spojení vlasteneckých stran a výzva: nebát se, neustupovat, přijet a zvítězit.

(Foto: Jana Zwyrtek Hamplová / fanpage)

cesko proti valce 2025

Nejčtenější zprávy

Poslední foto

Anketa

Označování stran za extremistické

Myslíte si, že by tajné služby jako BIS měly mít pravomoc označovat politické strany (např. SPD nebo Stačilo!) za extremistické a navrhovat jejich omezení či zákaz?

Nebyla vybrána žádná odpověď. Zkuste to prosím znovu.
Vyberte prosím buď existující možnost nebo zadejte vlastní, ale ne obojí.
Vyberte prosím minimálně {0} odpověď(i).
Vyberte prosím maximálně {0} odpověď(i).
/ankety/oznacovani-stran-za-extremisticke?task=poll.vote&format=json
13
radio
1
[{"id":55,"title":"\u2705 Ano, pokud jde o bezpe\u010dnostn\u00ed riziko.","votes":2,"type":"x","order":1,"pct":3.17,"resources":[]},{"id":56,"title":"\u274c Ne, to mus\u00ed \u0159e\u0161it soud.","votes":11,"type":"x","order":2,"pct":17.46,"resources":[]},{"id":57,"title":"\u26a0\ufe0f Rozhodn\u011b ne, jde o nebezpe\u010dnou cenzuru.","votes":50,"type":"x","order":3,"pct":79.37,"resources":[]},{"id":58,"title":"\u2753 Nev\u00edm \/ nem\u00e1m n\u00e1zor.","votes":0,"type":"x","order":4,"pct":0,"resources":[]}] ["#ff5b00","#4ac0f2","#b80028","#eef66c","#60bb22","#b96a9a","#62c2cc"] ["rgba(255,91,0,0.7)","rgba(74,192,242,0.7)","rgba(184,0,40,0.7)","rgba(238,246,108,0.7)","rgba(96,187,34,0.7)","rgba(185,106,154,0.7)","rgba(98,194,204,0.7)"] 350
bottom 200 Hlasy

Citát týdne

Katko, jsi velmi dobrá, také děkuji Rusku źe mi zachránili život, a vyhráli osvobodilî naš stat“

Zdenek Jurasek.

Článek: Události v Buči →

Kvízy

Osvobození Československa 1945
Vyzkoušejte si své znalosti o klíčových událostech, které vedly k osvobození Československa na konci druhé světové války.10 otázek, vždy jen jedna správná odpověď.Zjistěte, jak dobře znáte naši historii.

Novinky e-mailem

📧 Novinky e-mailem Přihlaste se k odběru článků, komentářů a videí z KSČM-TV. Odběr je zdarma a kdykoliv ho můžete zrušit.

Zaujalo nás

Add one

KSČM TV logo

Nezávislé alternativní médium.
Dáváme prostor hlasům, které v mainstreamu nejsou slyšet.
Přinášíme skutečnosti, které jinde zůstávají skryté.

Email: info@kscm-tv.cz

Sociální sítě