Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Live streaming - Alternativní médium

Vládní dezinfo válka proti zemědělcům!

Vlna protestů zemědělců proti zelené dohodě pro Evropu a nespravedlivé konkurenci vyvolala ostrou reakci vlády. Využití dezinformačních taktik a obvinění z podpory Kremlu odhaluje hlubokou propast mezi vládními představiteli a zemědělskou komunitou. Jejich boj odhaluje stinnou stránku politických manévrů a výzvy, kterým čelí moderní zemědělství.

 

Zažili jsme první významné zemědělské protesty, při nichž se čeští zemědělci připojili k protestujícím kolegům ze západní Evropy. Protesty probíhají v několika zemích: Česku, Polsku, Slovensku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Německu a Francii. Hlavním důvodem všech protestů je nesouhlas se zelenou dohodou pro Evropu. Tato dohoda si klade za cíl dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050, avšak zemědělcům klade velké nároky na ochranu životního prostředí a zvyšuje jejich náklady.

Dalším problémem je neférová konkurence z Ukrajiny, dovážející levnější produkty, jež nepodléhají stejným regulacím jako produkty v EU. Problémem je také přebujelá byrokracie a složitý dotační systém, jež zemědělcům ztěžuje získání podpory a splnění všech požadavků.

Co je na poslední demonstraci tak zajímavého? Ještě nikdy se nestalo, aby demonstranti, a hlavně svolavatelé, byli vystaveni tak velké dehonestaci. Ať už ze strany vlády, konkrétně premiéra Petra Fialy, ministra zemědělství Marka Výborného, a svůj díl do ohně přidal i europoslanec Saša Vondra.

Vše probíhalo přesně podle manuálu KRITU Rakušanova, což je Krizový informační tým Ministerstva vnitra. Cílem bylo najít a identifikovat vnitřního nepřítele, zostudit jej, zesměšnit a dehonestovat – a to vše za pilné podpory provládních médií. Neváhali k tomu využít i různé pomluvy, a dokonce sáhli i po dezinformacích.

Podle premiéra Petra Fialy jsou za organizaci protestů zodpovědní podporovatelé Kremlu, kteří se nezajímají o zájmy zemědělců. "Dnešní demonstrace nemá s bojem za lepší podmínky zemědělců mnoho společného. Organizují ji lidé, kteří se nebojí veřejně projevit podporu Kremlu a mají odlišné cíle než zájmy zemědělců. Právě z tohoto důvodu se od protestu distancovaly všechny hlavní organizace reprezentující zemědělce," uvedl premiér Fiala v pondělí na sociální síti X.

"Zdá se, že česká 'dezinformační scéna' a 'proruští dezoláti a kolaboranti' mají neuvěřitelně dlouhé prsty. Po pondělních protestech v Praze dokázali 'probudit' celé Polsko, a navíc Poláky přimět k podobným požadavkům jako u nás. Je patrné, že celá Evropa musí s Putinem kolaborovat.

Vraťme se však k premiérovi Fialovi a kritice směřované na jednoho z organizátorů akce, Zdenka Jandejska.

Informace šířené vládními médii o panu Jandejskovi byly se ukázaly jako ukázkový příklad dezinformace. Vládními média, tvrdily, že pan Jandejsek pobírá dvě miliardy dotací. Toto číslo však neodpovídalo výši dotací, ale celkovému obratu jeho firmy. Zaměňování obratu za dotace nejen že ukazuje na nedostatečnou novinářskou práci, ale v tomto kontextu sloužilo k dehonestaci pana Jandejska. Tento případ ilustruje, jak mohou být informace manipulativně využity k diskreditaci osoby, a poukazuje na problém šíření dezinformací prostřednictvím vládních médií.

Nicméně, vrcholem všeho se stal Saša Vondra, jenž si tímto může vysloužit titul korunovaného krále dezinformátorů, nebo v optimističtějším scénáři, označení za hlupáka navíc v přímém přenosu.

Ten ve vysílání CNN Prima News pana Jandejska přímo obvinil z kolaborace s Ruskem. Do studia přinesl nějaký papír, o kterém tvrdil, že je to dopis psaný azbukou a podepsaný panem Jandejskem. Dopis, psaný ruskému velvyslanectví, kterému nabízí své služby, měl být adresován týden po ruském vstupu na Ukrajinu. Pak uvedl, že ani neví, co se v něm píše, protože ačkoli vystudovaný za socialismu, rusky neumí, ale je stoprocentně přesvědčený, že pan Jandejsek, jehož podpis má být součástí dopisu, je kolaborant a nabízí spolupráci Rusku. Nakonec pronesl, že netuší, zda se jedná o podvrh, a že od toho dává ruce pryč. Z tohoto „dopisu“ pak europoslanec vyvodil soud, že zemědělci protestující proti vládě jsou pod vlivem Kremlu. Vondrova konspirace a dezinformace byly tak nepřesvědčivé, že si je dokonce ani Šafrovo Forum24 neodvážilo publikovat.

Podle ministra zemědělství Marka Výborného organizátoři pondělního protestu z řad zemědělců zneužili farmáře kvůli svým politickým zájmům. „Většina z organizátorů nikdy nebyla ve chlévě nebo na poli,“ prohlásil ministr a označil je za součást dezinformační scény, tedy za spojení dezinformační scény s proruskou pátou kolonou.

Od vyučeného faráře, který nyní vede ministerstvo zemědělství, to opravdu sedí. Jaké kvalifikace má tento ministr pro řízení resortu?

Pokud neuznáme, že jako farář dokázal 'past' své věřící ovečky a každoročně se při stavění betléma dotýkal chléva, pak pravděpodobně žádné zkušenosti nemá.

Tvrdit o panu Zdeňku Jandejskovi, českém zemědělském inženýrovi a podnikateli, předsedovi představenstva akciové společnosti Rabbit CZ a bývalém prezidentovi Agrární komory, že nikdy nebyl na poli nebo chlévě je velmi odvážné. Daniel Sterzik, známý spíše jako Vidlák, pravděpodobně také nikdy nebyl na poli, a Bohumír Dufek, bývalý opravář zemědělských strojů a mechanizátor živočišné výroby, podle pana ministra o zemědělství asi také nebude mnoho vědět.

Ale na druhou stranu, možná právě přítomnost teologa a faráře v čele ministerstva zemědělství není náhoda. Vzhledem k současné situaci naše zemědělství opravdu vyžaduje zázrak.

V závěru epizody zemědělských protestů během níž vládní hnojomety nešetřily zemědělce ani organizátory a zasypaly je hektolitry špíny a hnoje, se projevila zarážející ironie celé situace.
Ti kteří nejvíce hlasitě vystupují proti dezinformacím se sami uchýlili k jejich šíření čímž odhalili svou dvojí tvář. Tento paradox poukazuje nejen na ubohost některých vládních představitelů ale také na širší problém v politické kultuře kde slova o transparentnosti a pravdě často zanikají ve víru politických her.
V konečném důsledku se ukázalo že ve snaze získat převahu v narativu někteří politici neváhají obětovat principy které veřejně hlásají a odhalují tak skutečnou tvář vládního přístupu nejen k zemědělství a jeho problémům.

Petr Fiala, Vláda Petra Fialy, Protesty, Zemědělci, Zemědělské protesty

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.