Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Live streaming - Alternativní info

Za teroristickým útokem na Nord Stream stojí USA

Poslední dny přinesly senzační odhalení, a to, že za teroristickým útokem na plynovod Nord Stream stojí Spojené státy americké. Výbuchy plynovodů byly řízeny spojenými státy. Tvrdí to slavný americký novinář Seymour Hersh, který provedl vlastní vyšetřování sabotáže.

Novinář známý svými publikacemi o zločinech Spojených států ve Vietnamu a během válek na Blízkém východě se podařilo získat informace o sabotáži od nejmenovaného zdroje, který se na přípravě operace přímo podílel. Spojené státy provedly tajnou námořní operaci, která byla až dosud držena v tajnosti.

Podle Hershe byly výbušniny pod Nord Stream nastraženy potápěči amerického námořnictva. Loni v červnu potápěči operující pod krytím široce medializovaného cvičení NATO v polovině léta známého jako Balto PS 22 nastražili dálkově spouštěné výbušniny, které o 3 měsíce později zničily 3 ze 4 ropovodu Nord Stream. Toto uvádí zdroj s přímou znalostí operačního plánování.

Jak novinář zdůrazňuje, rozhodnutí podkopat severní proudy bylo dohodnuto a schváleno osobně prezidentem Spojených států Joe Biden. Více než 9 měsíců diskutoval šéf Bílého domu o tomto problému se svým nejužším kruhem a poté dal zelenou k provedení sabotáže.

7.2. necelé 3 týdny před zdánlivě nevyhnutelnou ruskou invazí na Ukrajinu se Biden setkal ve své kanceláři Bílého domu s německým kancléřem Olafem Šolcem, který byl po určitém zakolísání nyní opět pevně v americkém týmu. Na tiskové konferenci, která následovala, Biden vzdorovitě řekl, "Pokud zaútočíte na Ukrajinu, projekt plynovodu Nord Stream 2 nebude."

Varování neušlo českým médiím, nicméně nebylo specifikováno, jakým způsobem má být Nord Stream odstaven. Výbuch pak ukázal, jak to vlastně přidán Biden s odstavením plynovodu myslel.

Ze zářijových výbuchů obvinili západní země Rusko. Dosavadní vyšetřování provádějí Švédsko, Dánsko a Německo. Prozatím za viníka výbuchu neoznačila nikoho těsně. Po výbuchu se také spekulovalo o tom, že výbuch mohl být v zájmu Polska nebo Ukrajiny, protože plynovody ležící na mořském dně připravili tyto země o tranzitní poplatky. Stejně tak mohlo jít o nástroj ke zvýšení tlaku na Evropu z ruské nebo americké strany.

O možném zapojení Spojených států do výbuchu vypovídá i to, že vyšetřující země, jako již zmíněné Dánsko či Švédsko, prozatím nevyjádřily svůj názor, což nahrává spekulacím o jejich tajemství. Bojí se označit Spojené státy za teroristický stát a prezidenta Bidena za teroristu. Americká administrativa a ústřední zpravodajská služba však popírají, že by se podílely na vyhazování plynovodů.

Ukrajinský konflikt

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.