Komentáře

Češi v německé sféře vlivu: Prezident Pavel podpořil leadership Berlína
Prezident Pavel v rozhovoru pro Die Welt podpořil německé vůdcovství v Evropě a vyzval k vymezování sfér vlivu. Česká republika je podle něj připravena být součástí tohoto uspořádání.
Češi v německé sféře vlivu: Prezident Pavel podpořil leadership Berlína
Prezident Petr Pavel se v rozhovoru pro deník Die Welt vyslovil pro větší vůdcovskou roli Německa v Evropě. Zároveň vyzval k „vymezování sfér vlivu“. Znamená to, že Češi dobrovolně vstupují do německé sféry?
„Co potřebujeme, je vůdcovství, a neměli bychom se vyhýbat vymezování sfér vlivu.“
Touto větou, pronesenou v rozhovoru pro německý deník Die Welt (9. 7. 2025), prezident Petr Pavel otevřel debatu, kterou v českých médiích téměř nikdo nezaznamenal. Veřejně podpořil roli Německa jako lídra evropského prostoru – a naznačil, že země jako Česko jsou připraveny být jeho součástí.
Mnichov, únor: Merz a Pavel na jednom pódiu
Ještě v únoru 2025 se prezident Pavel setkal s Friedrichem Merzem, tehdy kandidátem na německého kancléře, při panelové diskusi na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Merz tehdy prohlásil, že „plně souhlasí se všemi, kdo požadují více německého vedení v rámci EU“, a dodal: „Upřímně řečeno, jsem ochoten to dělat.“
Pavel tehdy přímo nereagoval. Svou pozici ale jednoznačně vyjádřil až nyní, když pro Die Welt řekl:
„Ano, Německo takové vůdcovství může nabídnout. Středně velké země jako Česká republika jsou připraveny to podpořit a přispět vlastními nápady.“
Osmiválcový motor Evropy prý běží na dva válce
Pavel dále popsal rozhovor s Merzem těmito slovy:
„Mluvili jsme o takzvaném francouzsko-německém motoru. Bohužel, jak jsem mu řekl, tento osmiválcový motor běží pouze na dva válce a má problémy, když startuje. Je v našem zájmu, aby tento motor opět dobře běžel.“
Z hlediska geopolitiky se podle něj Evropa nemůže spoléhat na vedení ze Spojených států:
„Nechceme být závislí na americkém vedení a ani USA nemají touhu převzít v Evropě vedoucí úlohu.“
A právě proto podle něj Evropa potřebuje vůdcovství – ideálně z vlastních řad, přičemž Pavel neváhá ukázat na Berlín.
Vymezování sfér vlivu: nový evropský jazyk?
Výrok o „sférách vlivu“ je přitom klíčový. Prezident Pavel uvedl:
„Co potřebujeme, je vůdcovství, a neměli bychom se vyhýbat vymezování sfér vlivu, abychom se stali větším světovým hráčem.“
Jak upozornil komentátor FSFinalWord.cz, prezident tím de facto přijal model, v němž by se Evropa rozčlenila do geopolitických zón – a Česko by podle jeho logiky patřilo právě do té německé. „Pavel zřejmě svou roli ve světě vidí v pomoci formalizovat německou sféru vlivu a v zapojení do ní i svoji zemi,“ napsal autor publikace z 10. července.
Tvrzení, že středně velké země mají podpořit „větší evropskou integraci“ a společnou zahraniční politiku, tak dostává nový rozměr. Pokud tuto integraci definuje dominantní moc, pak nejde jen o harmonizaci předpisů, ale o nový typ evropského mocenského uspořádání.
Dobrovolně do vlivu?
Historie střední Evropy zná pojem „sféry vlivu“ až příliš dobře. Po mnichovském diktátu i jaltském rozdělení Evropy znamenalo vymezení sféry vždy ztrátu samostatnosti. Prezident Pavel ale tento termín použil bez negativního podtextu – jako pragmatický nástroj k dosažení větší globální relevance EU.
Otázkou zůstává, jak na tuto otevřenou výzvu zareaguje česká veřejnost. Ačkoli Pavel opakuje, že země jako Česko jsou připraveny přispět vlastními nápady, jeho rétorika nepočítá s rovnoprávností partnerů. Spíše připomíná jazyk, ve kterém menší státy přijímají místo v rámci většího celku – jehož směr však určují jiní.
Zdroje:
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
309 krát