Rozhovory & debaty

Referendum o vystoupení z EU a NATO? Stačilo! to myslí vážně. A začalo to Pšenákem
Předvolební duel Konečné a Letochy: Referendum o vystoupení z EU a NATO, obrana i incident s provokatérem rozproudily debatu
V předvolební debatě na CNN Prima News zazněly ostré názory na referendum o vystoupení z EU a NATO, výdaje na obranu i incident s Vojtěchem Pšenákem.
Referendum o vystoupení z EU a NATO: Konečná a Letocha v předvolebním střetu na CNN Prima News
Incident z tiskové konference: spor o hranice provokace a obrany
Debatu v pořadu 360° na CNN Prima News, který moderoval Michal Půr, otevřel jeden z nejdiskutovanějších momentů posledních dní – fyzický zákrok Romana Rouna vůči Vojtěchu Pšenákovi (zastupitel obce Mohelnice u Nepomuku) během tiskové konference koalice Stačilo! a SOCDEM. Video z incidentu, které se rozšířilo po sociálních sítích a rezonovalo v médiích, ukazovalo, jak Pšenák, známý svými provokacemi, narušil vystoupení řečníků a následně byl Rounem energicky vyveden z prostor, které byly organizátory označeny za neveřejné.
Kateřina Konečná ve studiu uvedla, že Pšenák opakovaně obtěžoval členy KSČM i koalice Stačilo!, včetně urážek zaměstnanců, jako například oslovení „krávo“ vůči administrativní pracovnici. Podle Konečné byl již jednou policií z prostoru vykázán, avšak vrátil se a pokračoval ve výtržnostech. „Roman Roun ho neuhodil, neinzultoval, nevyhodil na ulici, jen ho pevně vyvedl za rámě,“ prohlásila. Zdůraznila, že akce se konala v objektu KSČM, tedy na soukromém pozemku, a organizátoři mají právo zajistit jeho klidný průběh.
Petr Letocha naopak reagoval slovy, že byl „upřímně překvapen“, že se lídryně tak jednoznačně postavila za násilné jednání. Připomněl, že by se politici měli distancovat od fyzického kontaktu s oponenty a přenechat řešení podobných situací policii. Podle Letochy chování připomíná „metody minulého režimu“ a je důkazem, že hnutí Stačilo! se ve své podstatě nedokázalo odpoutat od starého komunistického způsobu myšlení. Odmítl srovnávání s ochrankou politických akcí, protože podle něj šlo o situaci, kdy zákrok provedl samotný politik a navíc mluvčí strany.
Kateřina Konečná však trvala na tom, že šlo o výjimečnou situaci, vyvolanou opakovaným a systematickým obtěžováním. „Pan Pšenák se v kampani objevil opakovaně, křičel, filmoval ženy na ulici, obtěžoval naše kandidáty. Byl vulgaritou sám,“ řekla. Na závěr dodala: „Od jisté míry už nemůžeme dělat, že se nic neděje. Měli jsme právo zakročit.“
Referendum o vystoupení z EU a NATO: Základ programu Stačilo!
Velkou část debaty zabrala otázka referenda – zejména pak kontroverzní návrh zákona o všeobecném referendu, který by umožnil hlasovat i o takových otázkách, jako je členství České republiky v Evropské unii nebo Severoatlantické alianci. Kateřina Konečná jednoznačně potvrdila, že právě tento zákon je programovým pilířem hnutí Stačilo! a že s jeho obsahem souhlasili všichni kandidáti na společné kandidátce, tedy i ze strany SOCDEM, ČSNS, SD-SN, Moravanů i KSČM.
„My věříme občanům. A věříme, že referendum není žádná hrozba, ale forma posílení demokracie,“ prohlásila Konečná. Zmínila, že současná vláda se „snaží lidem bránit ve vyjádření“, přestože právě vláda by měla být jen jejich zástupcem, nikoli „rodičem, který ví lépe, co je správné“.
Petr Letocha k tomu podotkl, že debata o obecném referendu v tak zásadních oblastech, jako je zahraniční politika nebo bezpečnostní architektura, není v Česku reálně proveditelná. „Nemůžeme přece riskovat naši bezpečnost kvůli populistickým výkřikům,“ prohlásil a upozornil, že zákon o všeobecném referendu by musel být ústavní, což vyžaduje třípětinovou většinu v obou komorách parlamentu. „A tu nebudete mít. Ani kdybyste spojili SPD a Stačilo!, pořád je to málo,“ dodal.
Výrok komentoval i Jindřich Šídlo, podle něhož je „iluzorní“ očekávat, že by k takovému referendu došlo v dohledné době. Připomněl nízkou volební účast v obecních referendech a slabou tradici přímé demokracie v Česku. Martin Komárek ovšem konstatoval, že samotný princip referenda by neměl být tabu a že u témat, jako je eutanazie nebo nižší volební věk, má referendum své místo.
Konečná v debatě upozornila, že přímá demokracie má v EU prostor, ale česká vláda ji dlouhodobě ignoruje. Připomněla, že například Švýcarsko běžně hlasuje i o otázkách zahraniční politiky. „Pokud se najde statisíce občanů ochotných podepsat petici, proč jim upírat možnost rozhodnout?“ zeptala se.
Výdaje na obranu: Dva světy, dvě priority
Jedním z hlavních bodů střetu byla otázka zvýšených výdajů na obranu. Petr Letocha hájil vládní politiku jako nezbytnou reakci na proměněnou bezpečnostní situaci v Evropě. Podle něj Rusko porušilo mezinárodní právo, zaútočilo na Ukrajinu a tím ohrozilo stabilitu v regionu. „Naší povinností je být připraveni. Nechceme válku, ale musíme být odstrašující silou,“ uvedl. Dodal, že závazek vydávat 2 % HDP na obranu vyplývá z členství v NATO a je běžnou normou pro většinu aliančních států.
Kateřina Konečná mu oponovala s tím, že vláda se k tomuto výdaji zavázala bez jakékoli debaty s občany a že sumy, o nichž se mluví – přes 400 miliard korun – by výrazně scházely v jiných oblastech. „Máme rozvrácené zdravotnictví, mizerné důchody, podfinancované školství. A vy nakupujete americké hračky za miliardy,“ řekla v narážce na nákup stíhaček F-35 a dalších zbraňových systémů.
Upozornila, že české ozbrojené síly nepotřebují prestižní techniku, ale základní vybavení a důstojné podmínky. „Tito lidé často nemají ani na benzin na cvičení. A vy jim koupíte stíhačky, které bude obsluhovat pět pilotů?“
Letocha zareagoval obviněním, že Konečná šíří dezinformace. „Nehovoříme o pevných částkách, ale o podílu na HDP. A zrovna dnes vám každý ekonom řekne, že ekonomika roste i klesá – a s ní i ty procenta,“ vysvětloval. Dodal, že se nejedná o americké dárky, ale o „strategická rozhodnutí spojenců“, která mohou v krizi znamenat rozdíl mezi přežitím a okupací.
Povolební scénáře a volební realita
Na závěr debaty zazněly predikce ohledně výsledků říjnových voleb a možných povolebních koalic. Podle průzkumu agentury Sten pro CNN Prima News dominuje hnutí ANO s více než 31 % hlasů. Koalice SPOLU ztrácí, přibližuje se 20% hranici. Do Sněmovny by se kromě ANO, SPOLU, Pirátů, STAN a SPD pravděpodobně dostalo i hnutí Stačilo!.
Zatímco Marián Jurečka mluvil v jiných debatách o udržení současné vládní koalice, Karel Havlíček z ANO jasně řekl, že s nikým, kdo má v programu referendum o EU/NATO, jeho strana do vlády nepůjde. To podle Letochy činí Stačilo! i SPD prakticky nevolitelnými partnery.
Jindřich Šídlo komentoval, že Andrej Babiš je „pragmatik“ a „přes všechny řeči zůstává proevropský“. Zároveň ale připustil, že kampaň se zatím odehrává bez pevného tématu – je to podle něj spíš souboj emocí než idejí. Martin Komárek varoval, že může dojít k „volebnímu přelivu“, kdy lidé na poslední chvíli podpoří silnější strany a menší subjekty, jako jsou Motoristé, Stačilo! nebo SOCDEM, mohou ztratit šanci na vstup do Sněmovny.
Celý pořad ke zhlédnutí na CNN Prima NEWS
-
Kategorie
Rozhovory a debaty -
Hity
487 krát