Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Live streaming - Alternativní médium

Lipavského logika: V míru vidí největšího nepřítele

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se podle ministra zahraničí Jana Lipavského stává bezpečnostním ohrožením České republiky. Toto prohlášení přišlo v neděli, kdy Lipavský reagoval na Babišovu kritiku rozhodnutí vlády přerušit dialog se slovenským kabinetem premiéra Roberta Fica.

Lipavský má jasno: "Teď najíždí na nějakou pacifistickou notu... ale mně přijde, že začíná být bezpečnostním ohrožením této země." Zdá se, že podle Lipavského je mírová rétorika novým druhem zločinu, který může kohokoliv v této republice poslat na seznam hledaných.

Na druhé straně Babiš vnímá situaci jinak. Pro něj není problémem jeho výzva k míru, ale Pirátská strana, kterou kritizuje za nevhodné angažmá ve slovenských prezidentských volbách. Babiš dodává, že Lipavský se stal ministrem spíše náhodou a připomíná rčení "orel mouchy nelapá".

Další rozkol vidí Babiš ve vztazích mezi Českem a Slovenskem, které podle něj narušili už Matovič a nyní je "ničí úplně" Fiala. Podle Babiše by politické neshody neměly vést k přerušení státního dialogu, což vyvolává otázky o správném přístupu v mezinárodní politice.

K debatě přispěl i bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který uvedl, že jednání Roberta Fica nemá negativní vliv na česko-slovenské vztahy, a naopak zdůraznil Ficovu pragmatičnost. Zaorálek upozornil na složitý stav těchto vztahů a vyjádřil obavu z jejich rozpadu.

Zvažujeme-li Lipavského slova vážně, je třeba přemýšlet, kde leží hranice mezi kritikou a bezpečnostním ohrožením. Nebo se možná jedná jen o další díl v nekonečné telenovele české politické scény, nebo si musíme položit otázku, zda se Jan Lipavský skutečně zbláznil.

Slovensko, Babiš, Lipavský

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.