Zprávy

V Petrovicích proběhlo uctění památky letců Slatinského a Bilky
V Petrovicích si připomněli 80 let od války a proběhlo uctění památky padlých československých letců Pavol Slatinský a Ján Bilka za účasti veteránů i rodin.
Petrovice uctily památku padlých letců Pavol Slatinský a Ján Bilka
V Petrovicích u Karviné se uskutečnila pietní akce u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války – největšího válečného konfliktu v novodobých dějinách. Tuto událost, která zasáhla celý svět a nesmazatelně poznamenala i naše vlastní dějiny, si připomněli místní občané, hosté z Polska, váleční veteráni a pozůstalí po padlých hrdinech.
Druhá světová válka byla tragédií, která přímo či nepřímo zasáhla více než 80 % tehdejší světové populace. Připomínáme si šest let okupace, poroby a válečných hrůz, které přinesly nepředstavitelné lidské utrpení. Celý svět v těchto dnech vzpomíná na téměř 60 milionů obětí, včetně více než šesti milionů lidí umučených v koncentračních táborech. Válka se nevyhnula ani Petrovicím u Karviné a hluboce zasáhla osudy mnoha jejich obyvatel. Boje na území obce probíhaly v rámci Ostravsko-opavské operace – největší a nejkrvavější bitvy druhé světové války na našem území, v níž vojska 4. ukrajinského frontu Rudé armády, za pomoci československých jednotek, dosáhla vítězství.
Zvláštní úctu si zaslouží ti, kteří padli přímo na území obce. Mezi nimi i dva českoslovenští letci se slovenskými kořeny – pilot štábní rotmistr in memoriam Pavol Slatinský a palubní střelec četař in memoriam Ján Bilka. Jejich letoun Iliušin Il-2m3 ze stavu 1. československé smíšené letecké divize, nasazené od 14. dubna 1945 v rámci Ostravské operace, byl dne 19. dubna 1945 po 16. hodině zasažen německou protiletadlovou palbou při náletu na pozemní cíle v okolí Bohumína. Hořící letadlo se zřítilo na louku u Kapličky sv. Jana Nepomuckého v katastru obce Závada.
Petr Švanda
Pietní akce se tradičně koná na dvou místech – u společného hrobu letců na obecním hřbitově a u památníku v areálu Základní a mateřské školy v Závadě. Školní pomník, odhalený v roce 1980, je místem setkání válečných leteckých veteránů a dětí již po 29 let. Od roku 2005 škola nese jména Pavla Slatinského a Jána Bilky. Tuto tradici založil plukovník Ján Daňko.
Pozůstalí a veteráni o významu vzpomínky a památníku
Podle účastníků má akce v Petrovicích mimořádnou úroveň. Pavel Šmidrkal ze Sdružení československých zahraničních letců Východ ji označil za „mimořádně vydařenou“. Brigádní generál ve výslužbě Zdeněk Jakubek ze Sdružení válečných veteránů a Sdružení československých zahraničních letců Východ popsal Petrovice jako „jednu z nejmilejších vzpomínek“, kde se setkává s „velmi milými lidmi, včetně pozůstalých“.
Letošní ročník přinesl také viditelné změny. Podplukovník ve výslužbě Petr Švanda, který se pietní akce účastní pravidelně už 29 let, ocenil vylepšení památníku. Brigádní generál Jakubek byl „příjemně překvapen“ úpravami areálu školy, jenž podle něj vytváří „důstojné a příjemné prostředí“, odpovídající odkazu padlých. Starosta Marian Lebiedzik a zástupci obce si podle jeho slov zaslouží poděkování za „dlouholetou vstřícnost a podíl“ na pořádání akce i péči o památku obou letců.
Připomínka má pro rodinu padlých mimořádný význam. Dcery Pavla Slatinského, paní Eva Bisik a paní Magdaléna Borsíková Slatinská, vyjádřily hlubokou vděčnost za starostlivost, s níž obec k odkazu jejich otce přistupuje.
Paní Eva Bisik
Součástí akce bylo také představení nové knihy „Prst na spoušti – 80. výročí osvobození naší vlasti“, věnované osvobození Moravskoslezského a Západočeského kraje a povstáním v závěru války. Publikace obsahuje 250 fotografií, obrázků a dokumentů, z nichž mnohé jsou publikovány vůbec poprvé.
Doprovodným programem je také výstava v kulturním centru, věnovaná konci války v Petrovicích a sousedních polských Zibřidovicích, s nimiž obec pojí společná historie bojů za osvobození. Výstava potrvá od 6. května a návštěvníkům nabízí i unikátní exponáty, jako jsou fragmenty dvou letadel dopadlých na území obce a osobní předměty pilotů.
Boj o výklad dějin a odkaz budoucnosti
Podle některých účastníků je současný svět blíže globálnímu konfliktu než kdy dříve, a jedním z projevů této eskalace je i boj o výklad historie. Utrpení způsobené Hitlerovou vyhlazovací válkou, v níž byli ohroženi nejen Židé, Slované a Romové, ale většina porobených národů, nelze zjednodušovat ani cenzurovat. V médiích se však, žel bohu, objevují „falešná tvrzení a pokusy překrucovat dějiny“. Demagogické výklady o osvobození se šíří „zcela bez odporu ústy některých politiků a pochybných akademiček“.
Jak zdůraznil zástupce veteránů ve svém projevu, osvěta zůstává nezbytná. Demokracie není anarchie s pocitem beztrestnosti za klamné jednání. Skutečným cílem všech, kdo usilují o mír, je obnova lidskosti.
Paní Magdaléna Slatinská k tématu přepisování dějin poznamenala:
paní Magdaléna Borsíková
Zazněla rovněž slova nedávno zesnulého papeže Františka:
„Chcem, aby sme znova uverili, že mier je možný! Nie je možný mier bez skutočného odzbrojenia! Oprávnená potreba každého národa zabezpečiť si obranu sa nesmie zvrhnúť na preteky v zbrojení.“
Tento odkaz nelze obejít ani zpochybnit. Druhá světová válka musí zůstat mementem pro současné i budoucí generace.
Akce v Petrovicích tak není jen uctěním památky padlých, ale i tichým mementem odporu proti zvrácené moci. Připomíná, že život je především o budoucnosti – a ta spočívá ve vitalitě mladé generace. Pokud má být moudrá, čestná, odvážná a spravedlivá, musíme k ní mluvit pravdivě. Celou historickou pravdu. Každý pokus se jí vyhnout je znevážením národní paměti i hrdosti.
Jak zaznělo v závěru pietního aktu:
Nezahrabávejme odkaz hrdinů a chraňme hodnoty, za něž položili život – právo na život, svobodu a lidskou důstojnost.
-
Kategorie
Zprávy -
Hity
249 krát