Komentáře

Zákaz komunismu? Opozice mluví o cenzuře a návratu normalizace
Senát schválil zákaz komunismu jako součást novely trestního zákoníku. Nově hrozí až pět let vězení za propagaci komunistického hnutí či jeho symbolů. Levice varuje před návratem politické cenzury, kriminalizací opozice a zneužitím zákona v předvolebním boji. KSČM i zahraniční levicové strany označují zákaz za nebezpečný zásah do demokratické debaty.
Zákaz komunismu? Je to cenzura, tvrdí opozice. Fiala vede zemi do nové normalizace
Zákaz komunistických symbolů prošel Senátem bez odporu
Ve středu 2. července 2025 učinil Senát České republiky zásadní rozhodnutí, které může změnit podobu svobody slova i pojetí politického pluralismu v zemi. Přes odpor části veřejnosti, odborníků i levicových organizací senátoři odhlasovali novelu trestního zákoníku, která zavádí výslovný zákaz podpory a propagace komunistického hnutí. Tento krok, který jeho zastánci prezentují jako vyrovnání se s minulostí, však ve skutečnosti otevřel dveře novému druhu ideologické cenzury – a to v době, kdy česká společnost čelí hlubokým sociálním problémům.
Do zákona přibylo slovo komunismus – a tresty až pět let vězení
Zákon byl do Senátu předložen jako součást rozsáhlého balíku změn v oblasti trestního práva. Ve své původní podobě se zaměřoval zejména na modernizaci postihů v oblasti digitální kriminality a násilí. Teprve v Poslanecké sněmovně k němu pravicoví poslanci připojili novou pasáž: výslovné zařazení „komunistického hnutí“ vedle nacismu mezi ideologie, jejichž propagace má být trestná. Původně navržená horní sazba činila až deset let odnětí svobody, po kritice byla snížena na pět. Zákon prošel dolní komorou bez velkých mediálních debat a Senát mu nyní posvětil definitivní formu.
KSČM se brání: Ne kriminalizaci opozice
Proti tomuto kroku ostře vystoupila KSČM, jejíž předsedkyně Kateřina Konečná ještě den před jednáním doručila do Senátu otevřený dopis, podpořený desítkami vyjádření solidarity z celého světa. Komunistické, socialistické a pokrokové strany z Evropy, Latinské Ameriky i Blízkého východu protestovaly proti tomu, co označily za kriminalizaci politické opozice a nebezpečný precedens návratu represivní politiky. Konečná ve své výzvě připomněla, že zákon míří na legálně působící stranu, která se vzdala minulosti, přihlásila se k demokratickému pořádku a kandiduje ve volbách. Odpovědí Senátu však byla mlčící většina, která zvedla ruku pro.
Sterzik: Nemáme oltář s Putinem. Mluvíme za okradené
Ve svém emotivním komentáři reagoval na vývoj místopředseda KSČM Daniel Sterzik. Ve svém textu varoval, že novelou zákona se vláda vzdala snahy vítězit v politickém boji silou argumentů a lepších návrhů. Místo toho volí cestu zákazu a potlačení. V době, kdy se v zemi vracejí problémy, kvůli nimž kdysi vzniklo dělnické hnutí – bída, nezaměstnanost, nefunkční zdravotnictví, ztráta dostupného bydlení, inflace a sociální nejistota – odpovídá politická elita zákazem symbolů a tresty pro ty, kteří na problémy upozorňují. Sterzik připomněl, že komunisté už dávno nemluví o návratu do minulosti, ale o potřebě zastat se lidí, kteří dnes nemají nikoho, kdo by za ně promluvil.
Právní nejistota a prostor pro zneužití
Novela trestního zákoníku je podle kritiků právně nejasná a politicky nebezpečná. Paragraf nově zmiňuje „komunistické hnutí“ vedle nacistického a fašistického, přičemž za podporu nebo propagaci může být uložen trest odnětí svobody. Problém však spočívá nejen v trestech samotných, ale především v nejasnosti, co přesně je míněno onou propagací. Znamená to veřejné nošení červené hvězdy? Znamená to vyjádření uznání marxistické teorii? Nebo stačí podpora levicového programu, který volá po znárodnění energetických podniků? Podle ústavních právníků hrozí, že norma otevře prostor k účelovému výkladu, k trestnímu stíhání demonstrantů či k návrhům na rozpuštění politických uskupení.
Příznačný okamžik: zákazy přicházejí s bídou
Symbolika okamžiku je příznačná. Třicet pět let po listopadu 1989 a poklidném předání moci, třicet pět let po tom, co KSČ uznala svou historickou odpovědnost a vzdala se vedoucí úlohy, přichází zákon, který znovu definuje politický názor jako zločin. A přichází přesně ve chvíli, kdy se rozpadá sociální smír, kdy roste frustrace obyvatel, kdy lidé pracují a nevydělají si na základní potřeby. Ne náhodou připomínají kritici, že vláda přišla se zákazem komunistických symbolů právě tehdy, kdy lednička přestává být plná, kdy nadnárodní korporace určují ceny potravin a energií, kdy český stát ztrácí kontrolu nad klíčovými podniky a kdy se ze solidarity stalo sprosté slovo.
Represivní nástroje místo lepší politiky
Odpůrci zákona připomínají, že podobné cesty vedou k potlačení veřejné diskuse a k radikalizaci společnosti. Nepřímé rovnítko mezi nacismem a komunismem, jakkoli se může zdát morálně ospravedlnitelné některým obětem represí, je z právního hlediska problematické. Nacismus nikdy nebyl v této zemi legální politickou ideologií. Komunismus ano. A komunistické strany stále legálně působí nejen v Česku, ale i ve většině evropských zemí. Je tedy paradoxní, že právě země, která sama sebe definuje jako „svobodnou, demokratickou a pluralitní“, se vydává cestou zákazů a paragrafů, které připomínají temnější kapitoly minulosti.
Prezidentův podpis zřejmě přijde, ale přibývá otázek
Prezident Petr Pavel, který zákon zřejmě podepíše, se v minulosti vyjádřil pro rovný metr vůči všem totalitám. Otázkou však zůstává, zda nepřekročil hranici, za níž se demokracie přestává chránit a začíná se mstít. Podpisem zákona může prezident přispět k atmosféře, v níž už nebude možné veřejně vyslovit levicový názor bez rizika trestního stíhání.
Zákaz myšlenky je vždy selháním demokracie
Schválením zákona o trestnosti propagace komunismu se česká demokracie ocitla na rozcestí. Místo aby čelila nespokojenosti lidí lepší politikou, odpovědností a konkrétními řešeními, volí cestu tichého zákazu. Tím se však nevypořádá s příčinami hněvu a nedůvěry – pouze je na chvíli umlčí. Jenže historie už mnohokrát ukázala, že umlčený hlas se často vrací silněji. Ne kvůli symbolům, ale kvůli tomu, že někdo přestal naslouchat.
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
293 krát