Komentáře

Napadení reportéra Hynka v Karlových Varech? Lidé mluví o provokaci
Napadení reportéra Hynka v Karlových Varech? Video ukazuje jiný příběh, než jaký líčí média. Veřejnost kritizuje spíš jeho chování než údajný útok.
Napadení reportéra Hynka v Karlových Varech: Realita, nebo mediální hra?
Incident v Karlových Varech, který česká média okamžitě označila za „napadení reportéra Jiřího Hynka ruským turistou“, dostává s odstupem zcela jiný rozměr. Na rozdíl od dramatických titulků, které se objevily v Blesku, iDNES či na webu Odkryto.cz, videozáznam ukazuje zcela banální situaci, v níž hlavní roli sehrál nikoliv „útočník“, ale dotěrný novinář.
Reportér Hynek se prvního května pohyboval po Karlových Varech a natáčel ankety mezi turisty s otázkami na válku na Ukrajině a Vladimira Putina. Na videu je patrné, že jeden z oslovených, rusky mluvící muž s německým pasem, opakovaně dává najevo, že se nechce vyjadřovat a žádá Hynka, aby ho přestal obtěžovat. Přesto novinář neustále pokračuje v natáčení, sleduje muže několik desítek metrů a opakovaně klade otázky.
Ve chvíli, kdy turista zjevně ztrácí trpělivost, se otočí, slovně reportéra varuje a lehce do něj strčí. Podle Hynka šlo o „úder pod bradu“ a čin nazval „agresí“, ovšem video žádnou velkou ránu nezachycuje – pouze důrazné odstrčení. Policie, která byla přivolána, uložila turistovi pokutu 10 tisíc – ovšem, jak zaznělo i v Hynkově výpovědi, na základě přehrání videa, nikoliv kvůli zranění či lékařské zprávě.
Zarážející je, jakým způsobem média celý incident rámují. Namísto otázky po etice novinářské práce, která má respektovat přání neoslovovat, se vytváří dojem, že v Česku už není bezpečné se ptát Rusů na jejich názory. Skutečností však je, že reportér Hynek dotíral, navzdory opakovaným odmítavým signálům, čímž porušil základní pravidla respektu a slušnosti v kontaktu s veřejností.
Celá událost nápadně připomíná taktiku jiných „lovců nepohodlných názorů“, jako je Mike Oganesjan a jeho tým, kteří obdobným způsobem „konfrontovali“ například předsedkyni KSČM Kateřinu Konečnou s vytrvalými provokativními dotazy.
Otázka pro veřejnost tedy nezní, zda „Putinovci bijí české novináře“, ale spíš: mají novináři právo obtěžovat lidi na ulici, kteří s nimi zjevně nechtějí komunikovat? Kde končí svoboda tisku a začíná obyčejné dotěrné chování?
Zatímco Hynek dál prezentuje sebe jako oběť a obchází média s příběhem o „agresi ruského turisty“, ti, kdo viděli video, mluví o něčem jiném – o jednostranné reportáži, o zneužívání žurnalistiky k osobní agendě a o mediálním divadle, v němž se každé mávnutí rukou přetváří v politickou facku.
Stačí si přečíst některé komentáře přímo pod videem:
@ProxyBuks: „Řekli novináři, že nechtějí odpovídat – nezájem. Řekli, že nejsou z Ruska – nezájem. A pak z toho udělal mediální skandál.“
@pavlahejnova80: „Při vší úctě k panu novináři – bylo jasné, že to takto dopadne. Chytit něco za každou cenu nebývá dobrý nápad.“
@slava5579: „Když ho otravuješ, cos čekal.“
@vilinekmilinek9329: „Co se diví, když někoho pořád otravuje... Ještě volá benga. Trapnej ten novinář.“
@helmut3356: „Ubohej stalker, kterej nechápe, že nikdo nemá povinnost se s ním bavit. V podstatě šlo o znásilnění.“
@karelkrupala4075: „Pan Hynek zřejmě nabyl dojmu, že má právo otravovat, provokovat a pronásledovat lidi jen proto, že hovoří rusky.“
Z celé situace tak nakonec vyvstává jedna základní otázka: kdo tady vlastně koho obtěžoval – a kdo z toho udělal show pro titulky?
Video ke zhlédnuti ZDE
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
554 krát