Rozhovory & debaty

Nerudová obvinila Konečnou z napojení na Rusko v debatě na CNN Prima
V nedávném vysílání na CNN Prima NEWS Nerudová obvinila Konečnou z napojení na Rusko a šíření lží. Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) a Danuše Nerudová (STAN) se střetly v debatě, kde diskutovaly o obchodních vztazích, energetice, obraně i volebních kampaních. Diskuze nabídla nejen věcné argumenty, ale i osobní útoky.
Nerudová obvinila Konečnou z napojení na Rusko a šíření lží
Potenciální americká cla a reakce EU
Jedním z úvodních témat byly jednání mezi Evropskou unií a Spojenými státy ohledně potenciálních cel zavedených Donaldem Trumpem. Podle Danuše Nerudové jsou jednání obtížná především kvůli tomu, že Donald Trump často mikromanagersky zasahuje a ruší dohody, kterých administrativa dosáhla. Nerudová vyjádřila názor, že jednání s Trumpem nemusí mít žádný výsledek a je potřeba se připravit na razantní reakci. Zmínila Čínu jako dobrý příklad toho, jak reagovat na stejnou úroveň, což může vést k přehodnocení Trumpových rozhodnutí. Pokud by Trump cla zavedl, EU by byla ze strany USA zatížena nejvyšším clem na světě.
Kateřina Konečná k tomu dodala, že nelze se spoléhat na Donalda Trumpa a že jednání s EU nebyla tak úspěšná, jak někteří tvrdili, protože výhrůžky pokračují. Vyjádřila víru, že EU má připravena rázná a rychlá protiopatření. Diskuse se točila i kolem toho, jak by měla EU reagovat. Podle Nerudové Evropská unie již uvalila cla ve výši 25 % a odložila jejich platnost. Navrhla, že v prvním kroku by EU měla zvýšit cla také na 50 % jako reciprocitu, pokud nedojde k dohodě. V případě další eskalace má EU připravenou finanční bazuku, což je soubor netarifních opatření. Tato opatření by mohla citlivě zasáhnout americký trh a zahrnují omezení přístupu amerických bank do evropského finančního systému, přehodnocení autorských práv streamovacích služeb a zavedení digitální daně. Nerudová zdůraznila, že na digitální daň by Donald Trump určitě slyšel, protože velké americké firmy (GAFA - Google, Amazon, Facebook atd.) platí v Evropě minimální daně, často v Irsku. Nicméně konečným cílem by podle Nerudové nemělo být clení, ale zóna volného obchodu se Spojenými státy. Vyjádřila radost, že Evropská komise hledá nová odbytiště v regionech jako Korea, Indie a Afrika.
Obchodní vztahy s Čínou a zahraniční politika
Diskuze se přesunula k tématu Číny. Kateřina Konečná zmínila, že EU by se měla oprostit od čistě transatlantické vazby a pochopit, že Čína je velmi zajímavý trh pro export a hledání nových trhů. Nerudová reagovala na to, že Konečná mluví o obchodu s Čínou, a zeptala se, zda má EU v očích Donalda Trumpa někoho jako "Si Ťin-pchinga" k vyjednávání. Konečná upřesnila, že nemluvila o hledání nových odbytišť v Číně, ale o tom, jak Čína přistoupila k celní válce a jakými kartami hrála. Zdůraznila, že Čína je největším obchodním partnerem Německa, které je zase největším partnerem České republiky, a odbytiště v Číně budou a vyvážet se tam bude.
Následovala výměna názorů ohledně zahraniční politiky české vlády ve vztahu k Číně a Tchaj-wanu. Konečná kritizovala protiřečení v politice vlády, kdy na jedné straně vláda podporuje Tchaj-wan (např. návštěvy předsedy Senátu), zatímco by se měla hledat odbytiště v Číně, z jejíhož trhu české firmy odcházejí. Nerudová naopak hájila zahraniční politiku vlády jako dobrou, která dodržuje politiku jednotné Číny, ale přesto podporuje Tchaj-wan. Zdůraznila zásadní roli Tchaj-wanu v době covidu a jeho vyspělost v čipových technologiích, což je důvod pro spolupráci v oblasti výzkumu a výroby čipů. Konečná na to reagovala ironickou poznámkou o výletu na Tchaj-wan, po kterém se ukázalo, že si Tchaj-wan staví fabriku v Německu, a označila to za zahraniční politiku ČR. Nerudová namítla, že existují společné vědecké projekty s Tchaj-wanem, například v Brně.
První přímý osobní útok v debatě iniciovala Danuše Nerudová, když se přímo obrátila na Kateřinu Konečnou s dotazem na její cestu do Číny. Nerudová se ptala, co tam Konečná dojednávala, zmínila, že doba pobytu byla kratší než doba letu, že byla pozvaná čínskou komunistickou stranou a spekulovala o tom, zda jí diety nebyly placeny z veřejných prostředků. Uvedla, že ji to velmi zajímá, protože zatímco předsedkyně Sněmovny jezdí na Tchaj-wan, Konečná "lítá do Číny".
Kateřina Konečná na tento dotaz a spekulace reagovala velmi ostře. Označila Danuši Nerudovou za "lhářskou dezinformátorku" a požadovala, aby si ověřovala fakta. Důrazně popřela, že by jí na cestu šlo cokoli z veřejných prostředků a uvedla, že vše si ověřila. Požadovala omluvu, ideálně veřejně na sociálních sítích, kde podle ní Nerudová "většinou jenom nadává". Následně vysvětlila, že jela do Číny jako předsedkyně Komunistické strany Čech a Moravy, která je partnerem čínské komunistické strany, a setkala se se svými stranickými partnery. Cestu označila za "velmi zajímavou" a "velmi prospěšnou pro obě strany", přičemž si odnesla řadu informací, které může používat v dalších jednáních. Znovu zopakovala, že Nerudová lže.
Vnitřní bariéry EU a Green Deal
Dalším tématem byly vnitřní bariéry EU, které mohou bránit úspěšnému jednání s USA nebo snižovat konkurenceschopnost. Konečná zmínila, že od nástupu Donalda Trumpa se mluví o clech, ale EU neudělala dostatek pro odstranění vnitřních omezení evropského trhu
. Kritizovala vysoké ceny energií, které likvidují evropský průmysl, a nedostatečnou debyrokratizaci. Přestože ceny energií klesly, podle Konečné to není dostatečné a průmyslu (např. ocelárnám, strojírenství) stále rostou a ztrácí konkurenceschopnost. Uvedla, že se v loňském roce zavřelo nebo přestěhovalo 10-13 hutí/oceláren v EU. Dále kritizovala, že se nic nedělá s Green Dealem a jeho opatřeními, která ještě více seškrcují průmysl a zatěžují občany.
Nerudová souhlasila s Konečnou v tom, že Evropská komise činí nedostatečné kroky ke snížení cen elektrické energie. Potvrdila, že domácí byznys čelí zhruba 130% navýšení cen energií ve srovnání s USA. Nicméně nesouhlasila s tvrzením, že nedochází k debyrokratizaci. Zmínila příchod několika "omnibusů" – balíčků zjednodušující legislativy, včetně zrušení zbytečného environmentálního vykazování a schvalování zúžení uhlíkového cla (CBAM). Co se týče Green Dealu, Nerudová očekává, že k revizi EU ETS2 dojde, i když komisař nepočítá. Vidí obrovský tlak z Evropského parlamentu, včetně frakce EPP, na tuto revizi. Konečná na to reagovala skepticky, označila to za pomalé a upozornila, že téměř polovina států EU již ETS2 implementovala do svých právních řádů. Dále kritizovala Nerudovou za hlasování proti rozvolnění pokut pro automobilky, i když podle Nerudové EPP a rychlá shoda v parlamentu pomohly vyjednat řešení, které ředitelé automobilek oceňují.
Kyberbezpečnost a obrana
Poté se řeč stočila k tématu kybernetické bezpečnosti a varování před ruskými kybernetickými útoky. Danuše Nerudová varovala před vážnou bezpečnostní hrozbou ze strany agentů ruské vojenské rozvědky GRU a kritizovala, že Česká republika reagovala velmi pozdě a v boji nevyhrává. Hovořila o potřebě investovat do obrany, do vědy, výzkumu a technologií. Kateřina Konečná reagovala dotazem, kde na takové investice vzít peníze a na úkor koho, a zmínila špatné zakázky na Ministerstvu obrany.
Další útoky: Nerudová obvinila Konečnou z nákupu lajků a vazeb na Rusko
V tomto momentě Danuše Nerudová zahájila další, ještě ostřejší vlnu osobních útoků. Vyjádřila obavy ze zmanipulování voleb, které má "především z toho, že paní Konečná si nakupuje lajky prostřednictvím pana Klobušického tam, kde si lajky nakupuje Fico, a to je v Rusku". Dále uvedla, že ji znervózňuje, že Konečná "pořád nevysvětlila, co dělala na íránské ambasádě", a že "neustále lže, že nebyla na ruské ambasádě", přičemž existují fotky, kde má podle Nerudové dokonce svatojiřskou stužku. Na závěr svého vystoupení prohlásila, že si myslí, že Kateřina Konečná "je velké bezpečnostní riziko pro Českou republiku".
Konečná se razantně ohradila proti obvinění z nákupu lajků. Uvedla, že lajky nemusí nakupovat, protože ji lidé mají rádi, což dokládá účast na jejích debatách. Zmínila, že její facebookové stránky spravuje sama a neví co na nich píše Nerudová nebo její syn. Označila Nerudové útoky na rodinu za to, co dělali komunisti, když neměli argumenty, a vyzvala ji, aby se styděla. Zopakovala, že nikde lajky nenakupuje a chápe, že Nerudová je znervózněná, že se ve volbách projeví, že její "dozimetrický stan" zhoršil životní situaci lidí.
Terezie Tománková diskusi uzavřela s konstatováním, že padla vážná obvinění a doufá, že si je dámy vysvětlí. Konečná na závěr ještě zaútočila na Nerudovou ohledně kupčení s diplomy na brněnské univerzitě v době, kdy ji vedla. Nerudová to označila za lež, která byla již vyvrácena tehdejším ministrem školství.
Závěr debaty: Ostré obvinění, osobní útoky a obavy o bezpečnost
Celkově diskuze ukázala hluboké rozpory mezi oběma političkami v pohledu na zahraniční politiku, obchodní strategie, energetickou politiku a vnímání bezpečnostních hrozeb. Závěr byl poznamenán ostrou osobní konfrontací a vzájemným obviňováním.
-
Kategorie
Rozhovory a debaty -
Hity
219 krát