Rozhovory & debaty

Roman Roun: Od referenda o NATO k auditu veřejných financí
Roman Roun v předvolební debatě vyzval k referendu o NATO, tvrdému auditu veřejných financí a razantní daňové reformě, čímž ostře zkritizoval vládu Petra Fialy.
Roman Roun: Od referenda o NATO k auditu veřejných financí
Krajský volební lídr uskupení Stačilo! Roman Roun vstoupil do televizní debaty na ČT24 s nekompromisním hodnocením premiéra Petra Fialy a jeho kabinetu. Vládu označil za největší hrozbu pro Českou republiku a vyzval k referendu, které by rozhodlo o setrvání země v NATO. Občanům podle něj náleží právo vyslovit se k tak zásadní otázce, zatímco premiérovo slibované navýšení obranných výdajů na pět procent HDP prý postrádá demokratický mandát.
Bezpečnostní směřování: politika všech azimutů místo konfrontace
Ve své bezpečnostní vizi Roman Roun odmítá automatické navyšování výdajů na obranu podle procenta HDP a prosazuje model vycházející z reálných potřeb státu. Zároveň navrhuje posílit spolupráci uvnitř Visegrádské čtyřky a otevřít dveře vybraným balkánským zemím. Klade důraz na „politiku všech azimutů“, tedy udržování vztahů napříč světem, aby Česká republika zbytečně nevytvářela nové nepřátele, „typu Rusko“. Přímou hrozbu Moskvy vůči Česku i Slovensku zpochybnil s odkazem na historický kontext konfliktu na Ukrajině od roku 2014, a připomněl, že sám Donald Trump relativizoval pevnost článku 5. Podle Rouna to snižuje spolehlivost amerických bezpečnostních garancí, přesto by v případě ruského útoku na Pobaltí Česká republika musela alianční závazky dodržet.
Roman Roun byl neprávem obviněn z urážky aktivních záloh
Během diskuse o obranyschopnosti České republiky se rozproudila polemika i ohledně počtu členů aktivních záloh. V části debaty věnované obranyschopnosti České republiky došlo k situaci, kdy senátor Ondřej Lochman (STAN) neprávem obvinil Romana Rouna z výroků, které nepronesl. Tvrdil, že Roun údajně řekl, že v aktivních zálohách je „jenom pár lidí a pan Zdechovský“, a následně jej osočil z toho, že urazil „všechny hrdé Čechy, kteří chodí do aktivních záloh“. Ve skutečnosti však tuto formulaci použil Vladimír Pikora z Motoristů, zatímco Roun na jeho slova pouze navázal bez přímé citace. Navzdory tomu, že se Roun proti tomuto obvinění bránil, Lochman jeho opravu zcela ignoroval a pokračoval v útoku, jako by šlo o autentický výrok.
Ekonomický program: audit, daňová reforma a 13. důchod
Ekonomickou páteří hnutí, které Roman Roun reprezentuje, je důsledný audit veřejných financí, zahájený na ministerstvu obrany. Opřel se o příklady dřívějších „zlodějských zakázek“ – od polních kuchyní přes transportéry Pandur až po neprůstřelné vesty – a tvrdí, že právě zde unikají prostředky, jež by mohly sanovat sociální opatření. Daňovou reformu staví na snížení břemene pro nízkopříjmové a naopak na zvýšení odvodů nadnárodních korporací i zavedení daňové progrese u právnických osob. To zdůvodňuje tím, že největší podniky profitovaly z krizí, jako byla pandemie či energetická turbulence, zatímco výnosy odtékaly do zahraničí. Součástí sociálního balíčku je i 13. důchod, který Roun považuje za finančně pokrytý právě auditem a novým daňovým nastavením. Ostře se staví proti zvyšování věku odchodu do penze nad hranici „věku dožití ve zdraví“, jež podle něj činí 63 let, aby lidé mohli důchod skutečně užít. Do ekonomické roviny řadí i propopulační opatření: státní výstavbu bytů skrze stavební holding a podporu mladých rodin, které prý potřebují jistotu místo „strašení válkou“.
Koaliční potenciál a budoucí spojenectví
Na otázku povolební spolupráce Roman Roun odpověděl, že podpoří každou stranu ochotnou „vyhnat vládu Petra Fialy ze Strakovy akademie“. Programové průniky prý cítí s Alešem Juchelkou (ANO) i Markétou Šichtařovou (SPD/Svobodní), i když se rozcházejí v pohledu na zdanění nejbohatších. Vůči Janě Maláčové (SOCDEM) zůstává zdrženlivý, ale nevylučuje partnerství, pokud bude respektovat program Stačilo! Rounův ostrý, zároveň konkrétní slovník tak jasně naznačuje, že letos může hrát roli jazýčku na vahách a přetváří tradiční politické schéma jak na poli obrany, tak ekonomiky.
Roman Roun a voličský apel
Své poselství shrnul Roman Roun v jednoznačné výzvě: vláda potřebuje vystřídat směr, který se podle něj vzdálil zájmům občanů. Nabízí proto alternativu založenou na referendu o NATO, důkladné kontrole veřejných peněz a ochraně sociálních jistot. V ostře sledované debatě tak zaujal pozici hlasitého oponenta statusu quo a svými radikálními návrhy oslovil voliče toužící po zásadnější změně politického i hospodářského kurzu.
Celý pořad ke zhlédnutí na ČT
📌 Přečtěte si také:
-
Kategorie
Rozhovory a debaty -
Hity
513 krát