Komentáře

Von der Leyenová přežila nedůvěru. Většina Čechů byla proti
Ursula von der Leyenová přežila nedůvěru, přestože většina českých europoslanců hlasovala pro její odvolání. Evropský parlament hlasoval 10. července 2025 o vyslovení nedůvěry předsedkyni Evropské komise. Ačkoliv návrh neprošel, pro von der Leyenovou to znamená vážné varování – i doma, i v zahraničí.sobě i Stačilo! Vládní europoslanci ji naopak podrželi – nebo utekli z hlasování.
Von der Leyenová přežila nedůvěru. Většina Čechů byla proti
Evropský parlament ve čtvrtek 10. července 2025 hlasoval o návrhu na vyslovení nedůvěry předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Přestože návrh neprošel, výsledek vyvolal ostré reakce napříč politickým spektrem. Výrazná většina českých europoslanců hlasovala pro její odvolání, a to včetně zástupců hnutí ANO, SPD, Motoristé sobě i KSČM. Předsedkyně však svou pozici uhájila – navzdory řadě skandálů, kontroverzním rozhodnutím i rostoucí kritice z vlastních řad.
Česká většina řekla jasné „ne“
Z české delegace v Evropském parlamentu hlasovalo pro odvolání von der Leyenové jedenáct poslanců. Jednalo se o Kateřinu Konečnou (KSČM), Ivana Davida (SPD), Ondřeje Dostála (Stačilo!), Filipa Turka a Nikolu Bartůška (Motoristé sobě), dále o šest europoslanců zvolených za hnutí ANO: Kláru Dostálovou, Ondřeje Knotka, Jaroslavu Pokornou Jermanovou, Jaroslava Bžocha, Tomáše Kubína a Janu Nagyovou.
Naopak pro zachování von der Leyenové ve funkci hlasovali zejména europoslanci z vládních stran. Konkrétně šlo o Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), Markétu Gregorovou (Piráti), Jana Farského a Danuši Nerudovou (oba STAN), Ondřeje Koláře a Luďka Niedermayera (oba TOP 09).
Hlasování se zcela vyhnula trojice europoslanců z ODS – Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek – kteří se nedostavili.
Dostál: Podzimní volby mohou rozhodnout
Jedním z hlasitých kritiků von der Leyenové se stal nezávislý europoslanec Ondřej Dostál, zvolený za hnutí Stačilo!. Podle něj výsledek hlasování ukazuje, že Češi dali na evropské úrovni jasně najevo, že s touto politikou nesouhlasí. V komentáři uvedl, že „Česká republika velkou většinou proti Ursule!“ a vyzval k zopakování tohoto postoje i v nadcházejících podzimních volbách.
Zároveň poukázal na rozpory mezi domácí a evropskou rétorikou vládních politiků. Zatímco se doma tváří jako kritici Bruselu, v Evropském parlamentu hlasují ve shodě s tím, co doma kritizují. Tento postoj označil za pokrytecký a nebezpečný.
Konečná: Odmítám Green Deal, migrační pakt i válečnickou politiku
Podobně se vyjádřila i europoslankyně Kateřina Konečná. Připomněla, že von der Leyenovou odmítla už při jejím prvním nástupu do funkce i při předchozím hlasování. Letos svůj nesouhlas zopakovala se slovy, že od předsedkyně Komise očekává jen další prosazování „Black Dealu“, tedy radikální zelené politiky, unijního migračního paktu a militaristického směřování Evropské unie. To vše podle ní odporuje zájmům obyčejných lidí a národních států.
„Jen až bude příště vláda mluvit o tom, jak bojuje proti bruselským nesmyslům, stačí se podívat na hlasování vládních europoslanců. Hnus,“ dodala Konečná.
Von der Leyenová přežila. Ale za jakou cenu?
Přestože předsedkyně Komise hlasování ustála, její vítězství zdaleka nepůsobilo přesvědčivě. Z přítomných 553 europoslanců hlasovalo proti návrhu 360, zatímco 175 bylo pro a 18 se zdrželo. Podpora přišla především od Evropské lidové strany (EPP), socialistů, liberálů z Renew a části Zelených. Ani tato aliance však nebyla jednotná. Mnozí europoslanci ze zmíněných frakcí se hlasování záměrně vyhnuli nebo volili proti, často z důvodu nespokojenosti s výkonem Komise.
Předsedkyně získala podporu sociálních demokratů údajně až po poslední chvíli učiněném slibu, že zachová Evropský sociální fond v nadcházejícím unijním rozpočtu. Podle mnoha komentátorů tak její přežití nebylo výsledkem důvěry, ale politického handlu.
PfizerGate, cenzura, centralismus. Nedůvěra byla na místě
Skutečnost, že předsedkyně Komise ustála hlasování, vyvolává otázky o fungování evropské demokracie. Kritici dlouhodobě poukazují na netransparentnost klíčových rozhodnutí von der Leyenové, včetně kauzy tzv. PfizerGate – nejasného a nezveřejněného vyjednávání o miliardových nákupech vakcín proti covidu-19. Dosud nebyly zveřejněny SMS zprávy, které měla vést se šéfem farmaceutické firmy Pfizer. Kritika se ale týká také tlaků na regulaci online prostoru, posilování cenzurních mechanismů, a v neposlední řadě i faktického obejití členských států při klíčových rozhodnutích.
Někteří europoslanci dokonce hovoří o „předsednické samovládě“ a obcházení institucionální rovnováhy v EU. V tomto kontextu působí výsledek hlasování spíše jako demonstrace síly unijního establishmentu než jako výraz skutečné podpory.
Symbolická prohra. Politický signál však zůstává
Rumunský europoslanec Gheorghe Piperea, který návrh na vyslovení nedůvěry inicioval, sice dopředu připouštěl, že návrh s největší pravděpodobností neprojde. Podle něj však šlo o zdravé a potřebné cvičení evropské demokracie. A skutečnost, že se proti předsedkyni Komise postavila téměř třetina europoslanců, může do budoucna sehrát důležitou roli. „Je důležité ukázat, že je to možné,“ řekl Piperea a upozornil, že s podobnými iniciativami budou muset v Bruselu počítat i nadále.
Hlasování tak možná nezměnilo okamžitou realitu, ale jasně ukázalo rozdělení nejen mezi jednotlivými frakcemi, ale i uvnitř samotné Komise. Evropská unie čelí vnitřní krizi důvěry a nespokojenosti – a Ursula von der Leyenová z ní vychází sice technicky jako vítězka, ale politicky výrazně oslabena. Čeští europoslanci dali najevo, že tuto realitu vnímají. Evropané se budou moci brzy vyjádřit znovu – tentokrát ve volbách.
Kdo dnes podpořil Ursulu? Vládní a „progresivní“ europoslanci
Přestože značná část europoslanců v Evropském parlamentu dala najevo kritický postoj k působení Ursuly von der Leyenové, české vládní strany se postavily jednoznačně na opačnou stranu barikády.
Tento postoj naprosto jednoznačně potvrzuje skutečnost, že ODS, STAN, TOP 09, Piráti a KDU-ČSL dnes patří do tábora těch, kteří hájí „bruselský“ kurz. Nejsou to strany hájící české zájmy, ale zájmy byrokratického jádra Evropské unie. V praxi to znamená podporu Green Dealu, migračních kvót, cenzurních opatření i militarizace evropské politiky. Jejich hlasy — nebo mlčení — ukazují, komu skutečně slouží. A rozhodně to není český občan.
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
340 krát