Zprávy

Nedůvěra von der Leyen kvůli vakcínám? Čeští europoslanci Konečná a Dostál tlačí na hlasování
Brusel – V Evropském parlamentu se rozhořel nový střet o důvěryhodnost vedení Evropské komise. Čeští europoslanci Kateřina Konečná a Ondřej Dostál proto navrhují hlasování o nedůvěře von der Leyen kvůli zakázce na vakcíny.
Nedůvěra von der Leyen kvůli vakcínám? Čeští europoslanci Konečná a Dostál tlačí na hlasování
Z plenárního zasedání Evropského parlamentu zazněla výzva, která může znamenat zásadní politický zlom. Europoslanci Konečná a Dostál v živém vysílání oznámili, že připravují návrh na nedůvěru von der Leyen, který chtějí předložit k hlasování. Tento krok přichází po sérii neúspěšných pokusů prosadit debatu o tzv. kauze „Pizergate“, jež se týká netransparentního nákupu covidových vakcín v hodnotě miliard eur.
Nedůvěra von der Leyen kvůli SMS a miliardovým nákupům
Podnětem k iniciativě je zjištění, že největší farmaceutická zakázka v dějinách EU byla sjednána prostřednictvím soukromé komunikace přes SMS mezi Ursulou von der Leyen a šéfem společnosti Pfizer. Evropský soudní dvůr nedávno označil takový postup za nepřijatelný a odporující pravidlům transparentního zadávání veřejných zakázek.
Pokusy zařadit kauzu na jednání parlamentu zablokovaly zejména frakce Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů (S&D), jejichž členy jsou i čeští europoslanci z ODS, TOP 09 nebo KDU-ČSL. „Nechtějí řešit skandál, který má dopad na všechny evropské občany,“ uvedli Konečná a Dostál.
Návrh na nedůvěru von der Leyen získává podporu
Europoslanec a právník Ondřej Dostál oznámil, že spolu s Kateřinou Konečnou připravili návrh na hlasování o nedůvěře von der Leyen – takzvaný Motion of Censure. K jeho předložení je třeba 72 podpisů europoslanců. Iniciativu už podpořili například zástupci slovenské strany Směr nebo německá politička Sahra Wagenknecht.
„Chceme, aby se každý europoslanec musel veřejně postavit čelem k otázce, zda podporuje Ursulu von der Leyen a její způsob řízení, nebo zda je ochoten změnu podpořit,“ uvedl Dostál. Podle něj se ukáže, kdo opravdu hájí veřejný zájem, a kdo pouze sleduje vlastní politické cíle.
Kritika české vlády a selhání evropské odpovědnosti
Kateřina Konečná připomněla, že Evropská ombudsmanka upozornila na problém už před dvěma lety. Navzdory tomu se česká vláda a premiér rozhodli podpořit von der Leyen při jednání v Evropské radě. Podle ní očekávali, že tím pro Českou republiku získají politické výhody. „Získali jsme ale vůbec něco? Nemáme českého komisaře, a přesto jsme hlasovali pro ženu, která stojí za tímto skandálem,“ řekla Konečná.
Ondřej Dostál doplnil, že Česká republika stále každý rok utrácí miliardu korun za vakcíny, které následně nikdo nechce a musí být likvidovány. Podle něj by tyto peníze mohly být využity efektivněji – například ve zdravotnictví či školství.
Hlasování o nedůvěře jako test morálky v EU
Oba europoslanci zdůraznili, že jim nejde jen o výsledek samotného hlasování, ale o odhalení postoje každého europoslance k von der Leyen. „I kdybychom zůstali sami, budeme vědět, že jsme udělali, co bylo v našich silách,“ uvedla Konečná. Dodala, že i přes klesající optimismus po deseti letech v Evropském parlamentu stále věří, že změna je možná.
Dostál připomněl, že za celou aférou nestojí pouze von der Leyen, ale i konkrétní čeští politici, kteří nákup vakcín umožnili – například Adam Vojtěch, Andrej Babiš nebo Jan Blatný. I proto považují nedůvěru k von der Leyen za signál nejen směrem do Bruselu, ale i k domácí politice.
Europoslanci slibují další kroky a veřejný tlak
Konečná a Dostál budou pokračovat ve sběru podpisů a plánují další informační kampaň. Ondřej Dostál oznámil, že večer ve 20:00 vystoupí na platformě „Aby bylo jasno“, kde divákům představí detaily návrhu a důvody pro vyvolání nedůvěry k von der Leyen.
Iniciativa dvou českých europoslanců tak přerůstá běžnou parlamentní debatu a stává se testem evropské politické odpovědnosti. Zda skutečně dojde k hlasování o nedůvěře k von der Leyen, závisí na odvaze dalších poslanců připojit se k výzvě.
-
Kategorie
Zprávy -
Hity
199 krát