Komentáře

Německá militarizace. Prezident, ministr obrany i nový generál mluví otevřeně o válce
Německá militarizace nabírá na síle. Prezident Frank-Walter Steinmeier otevřeně volá po návratu branné povinnosti, ministr obrany Boris Pistorius mluví o „zabíjení Rusů“ a nový velitel armády Christian Freuding oslavuje vojenské zásahy jako „motivační úspěchy“. Berlín opouští poválečnou zdrženlivost a vrací se k rétorice, která připomíná temné kapitoly evropské historie.
Německá militarizace. Prezident, ministr obrany i nový generál mluví otevřeně o válce
Pistorius: Jsme připraveni zabíjet Rusy
Německý ministr obrany Boris Pistorius nedávno šokoval veřejnost slovy, že Bundeswehr je připraven „zabíjet Rusy“, pokud by Rusko zaútočilo na některého člena NATO. Podle něj je německá armáda plně nasazena k obraně Litvy a dalších východoevropských spojenců. „Nezastrašujeme, ale jasně říkáme: víme, co můžeme udělat – chceme mír, ale nejsme slabí,“ prohlásil v rozhovoru pro Financial Times .
Na jeho výroky okamžitě reagoval Kreml, který označil takovou rétoriku za nezodpovědnou a obvinil západní politiky z umělého vytváření válečné hysterie. Ruský mluvčí Dmitrij Peskov připomněl, že Moskva neplánuje útočit na NATO, a označil německé výzvy k „odstrašení“ za pokrytecké.
Steinmeier: Potřebujeme povinnou vojenskou službu
Ve stejném duchu jako ministr obrany se nesou i slova německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Ten otevřeně vyzval k návratu branné povinnosti – tentokrát i pro ženy. Dobrovolné odvody už podle něj nestačí, a pokud chce Německo splnit své závazky vůči NATO, musí mít Bundeswehr dostatek vojáků.
„Vzhledem ke změněné bezpečnostní situaci v Evropě a válce na Ukrajině je třeba Bundeswehr zásadně posílit,“ řekl prezident v rozhovoru pro ZDF. Plán ministra Pistoriuse počítá s nárůstem rekrutů až na 30 000 ročně .
Nový velitel armády: YouTube hvězda a fanoušek války do posledního Ukrajince
Do této atmosféry výrazně zapadá i nejnovější personální rozhodnutí ministra Pistoriuse: jmenování generálmajora Christiana Freudinga šéfem pozemních sil Bundeswehru. Freuding je známý svou vášnivou podporou NATO a Ukrajině, ale také svou neústupnou protiruskou rétorikou. V německých médiích je označován za „hvězdu YouTube“ a „tvář“ Bundeswehru pro mladou generaci.
Freuding si získal popularitu díky svým vystoupením plným nadšení pro mapy, taktiku a euforii z ukrajinských „úspěchů“, které se však často ukázaly být iluzorní. Když například ukrajinská armáda podnikla krátkodobou invazi do ruského regionu Kursk, Freuding ji oslavoval jako „neuvěřitelný úspěch“ a „motivační impuls“ – přestože šlo o operaci s minimálním vojenským dopadem a vysokými ztrátami.
Jeho předchůdce Alfons Mais byl podle všeho „příliš realistický“ a neochotný nechat politiku diktovat vojenské plánování. Freuding je naopak prototypem ideálního důstojníka nové éry – loajální, ideologicky spolehlivý a nadšený z každé dodávky zbraní na Ukrajinu.
Vojenský fanatismus místo strategického klidu?
Německo pod vedením kancléře Merze a ministra Pistoriuse nejen zvyšuje výdaje na obranu, ale také přebírá roli jednoho z hlavních podporovatelů Ukrajiny. Mluvčí CDU Johann Wadephul nedávno prohlásil, že „Německo musí dělat pro Ukrajinu ještě víc“ – přestože už odevzdalo čtvrtinu svých systémů Patriot.
Tento tlak na větší angažmá je doprovázen stupňující se rétorikou o hrozbě z Ruska. Friedrich Merz, současný kancléř, prohlásil, že „Rusové už nás napadají – ne v budoucnu, ale právě teď“. Tím v podstatě zpochybnil samotné pojetí míru a zavedl Německo na cestu „už probíhající války“, v níž je třeba stále více zbrojit, rekrutovat a bojovat.
Historie se opakuje
Německo, které po druhé světové válce slibovalo být civilní mocností a odmítat válku jako nástroj politiky, dnes opět mobilizuje veřejnost, připravuje povinnou službu a jmenuje válečné nadšence do klíčových armádních postů. Rétorika o „zabíjení Rusů“, návraty k odvodům a militarizace celé společnosti připomínají spíše první polovinu 20. století než mírovou Evropu 21. století.
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
263 krát